Coğrafiya İnstitutunda Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü qeyd edilib Mart 01, 2024 | 04:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda 1 Mart Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü qeyd edilib.
Mülki müdafiə qərargahının rəisi Namazəli Mustafayev çıxışında bildirib ki, Ümumdünya Mülki Müdafiə Təşkilatı 1931-ci ildə yaradılan “Cenevrə regionu assosisasiyası” əsasında təsis edilmişdir ki, hazırda bu təşkilata 100-dən çox ölkə daxildir. Azərbaycan 1993-cü ildən ÜMMT-nin fəal üzvüdür. Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə elan olunmuş ÜMM Günü hər il kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd edilir.
Qərargah rəisi bu günün keçirilməsinin məqsəd və vəzifələri haqqında danışarkən qeyd edib ki, mülki müdafiənin başlıca vəzifəsi əhalinin mühafizəsidir. İctimaiyyətin diqqətini bir daha əhali və ərazilərin fövqəladə hadisələrdən mühafizəsi məsələlərinə, bu təşkilatın vacibliyinə və həyati əhəmiyyətinə cəlb etmək, mülki müdafiə işçilərinin işini və fədakarlıqlarını lazımınca qiymətləndirmək  isə əsas məqsəddir.

1 марта в Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики отметили Международный день гражданской обороны.
Начальник штаба гражданской обороны Намазали Мустафаев сообщил в своем выступлении, что Всемирная организация гражданской обороны создана в 1931 году на основе "Ассоциации женевского региона", в которую сейчас входят более 100 стран. Азербайджан является ee активным членом с 1993 года. Всемирный день гражданской обороны, объявленный решением Международной организации гражданской обороны, ежегодно отмечается как массовое гуманитарное мероприятие.
Говоря о целях и задачах этого дня, руководитель Генштаба отметил, что главной задачей гражданской обороны является защита населения. Основная цель – еще раз привлечь внимание общественности к вопросам защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций, оценить труд и самоотверженность работников гражданской обороны и жизненную важность этой организации.