Akad. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunda Xocalı qurbanlarının xatirəsii yad edildi. İnstitutun direktor əvəzi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor R.Məmmədov tədbiri giriş sözü ilə açaraq,
22 il əvvəl Xocalı faciəsini törədən səbəblərdən, onun ağır nəticələrindən söhbət açdı, dinc əhaliyə qarşı törədilmiş cinayətə beynəlxalq səviyyədə siyasi və hüquqi qiymət verilərək soyqırım kimi tanınmasına və bəşəriyyətə qarşı bu qırğını törədənlərin cəzalandırılacağına ümid bəslədiyini dedi. “Gec-tez həqiqət öz yerini tapmalı, Xocalı şəhidlərinin qanı yerdə qalmamalıdır!”
İnstitutun Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, kənd-təsərrüfat elmləri namizədi, dosent Ənvər Əliyev indi dünyanın hər yerində 22 il bundan qabaq erməni vandallarının öz vətənlərində yaşamaq haqqı olan günahsız Xocalı camaatını qırmaq planlarını həyata keçirmələrindən söhbət getdiyini deyərək, bu barədə elə ermənilərin özlərinin utanmadan, vicdan əzabı çəkmədən, insan təfəkküründən uzaq bir düşüncə ilə mətbuat və ədəbiyyatda verdikləri yazılardan danışdı. Xüsusən, bütün bu hadisələrin baş ideoloqu, bu gün də özünün orta əsr barbar düşüncəsindən əl çəkməyən Zori Balayanın “Ruhun düşüncəsi” kitabından epizodları misal gətirərək Xocalıdakı 13 yaşlı türk uşağının divara mıxlanması, qışqırıb ağlayarkən ona verilən ağlasığmaz işgəncələri, ayaq altına kəsilib-atılmış insan əzalarının amansız şəkildə tapdalanması və s.kimi dəhşətləri yada saldı, dedi ki, bunları oxuduqdan sonra düşünməyə bilmirsən: Görəsən, insan adı daşıyan belə məxluqlarla birlikdə Yer üzündə yaşamaq necə mümkündür?!
İnstitutun Həmkarlar təşkilatının sədri, Coğrafi fikir tarixi şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri namizədi Habil Haqverdiyev, coğrafiya elmləri namizədi Məhərrəm Həsənov və başqaları da bu faciəni misli görünməmiş soyqırım adlandıraraq, bundan lazımi nəticə çıxarmağın vacibliyini vurğuladılar.
Sonda Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi, şəhidlərin ruhuna rəhmət, faciəni törədənlərə lənət oxundu.

Была почтена память жертв Ходжалы 2014-02-26 17:08:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии НАНА была почтена память жертв Ходжалы. Открыл собрание вступительным словом и.о. директора Института, член-корреспондент НАНА, профессор Р.М. Мамедов.
Он рассказал о причинах Ходжалинский геноцида, совершенного 22 года тому назад, давая политико-правовую оценку преступлениям против гражданского населения, он выразил надежду, что виновные будут наказаны и произошедший геноцид будет признан международным сообществом. "Рано или поздно справедливость должна восторжествовать!"
Руководитель отдела "Экогеография" к.с/х.н, доцент Энвер Алиев, говоря об  исполненном 22 года назад плане по уничтожению жителей Ходжалы армянскими вандалами, заявил, что сами армяне без стыда, без угрызений совести, признавались в этом в прессе и литературе. В частности, главный идеолог всех этих событий, который до сих пор не отказывается от идеи средневековых варваров, Зорий Балаян приводит эпизоды из книги "Идея Духа", где 13-летнего тюркского ребенка  в Ходжалы прибивают гвоздями к стене и подвергают немыслимым пыткам. Прочитав это, немыслимо понять - как такое существо, называющее себя человеком, может жить на земле?
Председатель профсоюза института, руководитель отдела "История географической мысли" к.г.н. Ахвердиев Абиль, к.г.н. Магеррам Гасанов и другие, назвав эту трагедию беспрецедентным геноцидом, подчеркнули важность предотвращения его повторения в будущем и наказания виновных.