AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, professor Rza Mahmudov ARB kanalına qlobal su qıtlığı barədə müsahibə verib.
Baş verən qlobal iqlim dəyişmələri - istiləşmə və quraqlığın artması su qıtlığı ilə yaranan problemi daha da kəskinləşdirir. Hazırda dünya əhalisinin 40%-dən çoxu içməli su problemi ilə üzbəüzdür. Bütün dünyada olduğu kimi Azərbaycanda da yerüstü və yeraltı su ehtiyatlarının həcmi azalır. Kənd təsərrüfatında şirin sudan istifadə su qıtlığına zəmin yaradır.
Bu məsələlərə münasibət bildirən hidroloq alimin sözlərinə görə səmərəsiz su istehlakı belə davam edərsə, Azərbaycan su təchizatında çox ciddi problemlərlə üzləşəcək. Əhalinin suya olan tələbatının yaxşılaşdırılması istiqamətində qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi, sənayedə istifadə edilən suların təkrar emalı, yaşıllaşdırma sahəsində suyadavamlı bitkilərdən istifadə, maşınların yuyulmasında texniki sudan istifadə və s. kimi zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi vacibdir.

Гидролог дал интервью каналу АRB о водном кризисе Мар 13, 2024 | 05:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Профессор Рза Махмудов, заведующий отделом гидрологии и водных ресурсов Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, дал интервью каналу АРБ о глобальной нехватке воды.
Продолжающиеся глобальные климатические изменения – усиливающееся потепление и усиление засухи – усугубляют проблему нехватки воды. В настоящее время более 40% населения планеты сталкивается с проблемой питьевой воды. Как и во всем мире, в Азербайджане сокращаются ресурсы поверхностных и подземных вод. Использование пресной воды в сельском хозяйстве приводит к дефициту воды.
По словам комментирующего эти вопросы гидролога, если неэффективное потребление воды продолжится, Азербайджан столкнется с очень серьезными проблемами в водоснабжении. Принятие профилактических мер по улучшению потребности населения в воде, повторное использование воды, используемой в промышленности, использование водостойких растений в озеленении, использование технической воды для мытья автомобилей и т.д. Важно реализовать подобные необходимые меры.