İclası giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru professor Zakir Eminov iştirakçıları salamlayaraq bugünki tədbirin 5 iyun – Ümumdünya ətraf mühitin mühafizəsi günü ilə eyni günə düşməsinin təsadüfi olmadığını diqqətə çatdırıb. O bildirib ki: “Yaşadığımız dövrdə dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən təhlükəli təbiət hadisələri, kataklizmalar, müharibələr, epidemiyalar, içməli su qıtlığı, nəhayət, qlobal istiləşmə kövrək dünyamıza, ətraf mühitə diqqətlə, qayğıkeşliklə yanaşmağı, onu kənar təsirlərdən qorumağı bizdən tələb edir.  İndi dünyanın diqqəti Azərbaycana yönəlib, ölkəmiz COP29 kimi mötəbər bir tədbirə hazırlaşır. Bugünki konfransı keçirməkdə əsas məqsədimiz iqlim dəyişmələri, onların ətraf mühitə təsiri məsələlərini elm adamları, mütəxəssislərlə müzakirə etmək, çıxış yollarını axtarıb tapmaq üçün fikir mübadiləsi aparmaq, beynəlxalq təcrübəni bölüşməkdir.”
Akademik Fəxrəddin Qədirov, dosentlər Yusif Alıyev və Bahadır Bilalov, professorlar Məqsəd Qocamanov, Çingiz İsmayılov, Aydın İbrahimov, c.e.d. Səid Səfərov salamlama nitqi ilə çıxış edərək konfransin işinə uğurlar arzu ediblər. Həmçinin tədbirə gələ bilməyən Qazaxıstann Coğrafiya İnstitutunun direktoru akademik Əhmədkal Medeo, Şimali Qazaxıstan Universitetinin rektoru f.d. Renata Apergenova,  Volqoqrad Sosial-Pedaqoji Universitetinin dosenti Detoçenko Liliya , Əlcəzair Boira Universitetinin professoru Məhəmməd Cellaolzadi, Pakistan Pəncab Universitetinin Coğrafiya İnstitutunun vitse prezidenti professor Səftər Əlşirazi və Moldova Dövlət Pedaqoji Universitetinin dosenti Tatyana Verdiş onlayn formatda konfrans iştirakçılarını salamlayıblar, konfransa uğurlar və Coğrafiya İnstitutuna yeni-yeni nailiyyətlər arzulayıblar.
Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru vəzifəsini icra edən dosent Zaur Imrani konfransın təşkili ilə əlaqədar məlumat verdikdən sonra  Cİ-nin baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov “İqlim dəyişikliyi fonunda Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişməsi və onun sahil zonasına təsiri”, şöbə müdiri, professor Rza Mahmudov “Azərbaycanda regional iqlim dəyişmələri və onun çay-su ehtiyatlarına təsiri”, Avstraliyanın Makkuori  Universitetinin müəllimi professor Əliəkbər Rəsuli “Böyük Qafqazın qar örtüyünün çoxsensorlu şəkillər vasitəsilə inteqrasiya füzyonunun tətbiqi”, Türkiyənin Çanaqqala On Səkkiz Mart Universitetinin professoru Vedat Çalişkan “İqlim dəyişiklikləri, su və qida böhranları ilə mübarizədə ekoloji dəstəklər: qorunan təbiət əraziləri” mövzusunda plenar iclasda məruzə ilə çıxış ediblər.
Konfransın ikinci günü bölmə iclaslarında  “Landşaftlardan istifadənin müasir vəziyyəti”, “İqlim və su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi, istifadəsi və qorunması problemləri”, “Azərbaycanın davamlı inkişafının ekocoğrafi əsasları, torpaq-bitki örtüyünün mühafizəsi”, “Torpaqlardan səmərəli istifadə edilməsi və onların ekoloji problemləri”, “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə sosial-iqtisadi problemlərə gənc tədqiqatçıların baxışı”, “Regionların sosial-iqtisadi inkişafı, yaşıl enerji potensialı və perspektiv istiqamətləri”, Demoqrafik inkişafın    regional    xüsusiyyətləri,    şəhər    və    kənd    məskunlaşmasının perspektivləri”, “Davamlı inkişafın təmin olunmasında turizm və rekreasiya potensialının qiymətləndirilməsi”, “Regionların təbii ehtiyat potensialından istifadə problemləri və onların həlli yolları”, “Regionların inkişafının ali və orta məktəblərdə tədrisinin müasir problemləri” və s.  mövzularda çıxışlar dinlənilib.
Sonra qərar layihəsi müzakirəyə qoyulub.  Konfransın çıxardığı qərar bəzi düzəlişlərlə yekdilliklə qəbul edilib.
Tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirən İnstitut rəhbəri Z,Eminov konfransın işinin Respublikada iqlimin öyrənilməsinə, uyğunlaşma tədbirlərinin görülməsinə və uyğun tədqiqatların aparılmasına müsbət təsir göstərəcəyini bildirib, coğrafiyaçıların, eləcə də bu sahədə çalışan digər alim və mütəxəsislərin uğurlu nəticələr əldə edəcəklərinə əminlik ifadə edib.

В ИГ прошла научно-практическая конференция, посвященная коп29 2024-06-06 14:09:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики прошла международная научно-практическая конференция, посвященная COP29, на тему «Влияние современных климатических  изменений на природные комплексы и экономическую систему в Азербайджане»
Генеральный директор института, профессор Закир Эминов, открывший конференцию вступительной речью, приветствовал участников и отметил, что не случайно данное мероприятие приходится на 5 июня – Всемирный день окружающей среды. Он сказал: «Опасные природные явления, катаклизмы, войны, эпидемии, нехватка питьевой воды и, наконец, глобальное потепление, происходящее в разных частях света в наше время, требуют от нас с осторожностью и заботой подходить к нашему хрупкому миру и окружающей среде и защищать ее от внешних воздействий. Сейчас внимание всего мира приковано к Азербайджану, наша страна готовится к такому престижному мероприятию, как COP29. Наша главная цель в проведении сегодняшней конференции — обсудить с учёными и специалистами вопросы изменения климата и их влияния на окружающую среду, обменяться идеями по поиску путей решения, поделиться международным опытом».
Академик Фахраддин Гадиров, доценты Юсиф Алиев и Бахадур Билалов, профессора Магсад Годжаманов, Чингиз Исмаилов, Айдын Ибрагимов, д.г.н. Саид Сафаров выступили и пожелали успехов работе конференции. Академик Ахмадкал Медео, директор Института географии Казахстана, ректор Северо-Казахстанского университета, не смог присутствовать на мероприятии. Участников конференции в онлайн-формате приветствовали Рената Апергенова, доцент Волгоградского социально-педагогического университета Лилия Деточенко, профессор Алжирского университета Бойра, Мухаммад Селлаолзади, вице-президент Института географии Пакистана, профессор Пенджабского университета Сафтар Альширази и доцент Молдавского государственного педагогического университета Татьяна Вердиш, пожелали удачи конференции и новых достижений Институту географии.
После того, как исполняющий обязанности исполнительного директора Института географии Заур Имрани предоставил информацию об организации конференции, на пленарном заседании выступили с докладами: старший научный сотрудник ИГ, член-корреспондент НАНА, Рауф Гардашов на тему «Изменения уровня Каспийского моря на фоне изменения климата и его влияние на прибрежную зону», заведующий кафедрой, профессор Рза Махмудов на тему «Региональные изменения климата в Азербайджане и их влияние на реки и водные ресурсы», профессор Алиакбар Расули, преподаватель Университета Маккуори в Австралии  на тему «Применение комплексного исследования снежных покровов Большого Кавказа посредством мультисенсорных изображений», профессор Ведат Чалишкан, профессор Университета Восемнадцатого марта в Чанаккале, Турция «Изменения климата, водная и экологическая поддержка в борьбе с продовольственными кризисами: охраняемые природные территории».
На второй день конференции, в рамках секционных заседаний, были заслушаны выступления по  следующим темам: «Современное состояние ландшафтного использования», «Проблемы оценки, использования и охраны климата и водных ресурсов», «Экогеографические основы устойчивого развития Азербайджана, охрана почвенного и растительного покрова» «, «Эффективное использование земель и их экологические проблемы», «Взгляд молодых исследователей на социально-экономические проблемы на территориях, освобожденных от оккупации», «Социально-экономическое развитие регионов, потенциал зеленой энергетики и перспективные направления», «Региональные характеристики демографического развитиея перспективы городского и сельского расселения», «Оценка потенциала туризма и рекреации в обеспечении устойчивого развития», «Проблемы использования природно-ресурсного потенциала регионов и пути их решения», «Современные проблемы обучения развитию регионов в высших учебных заведениях и средние школы».
Затем был обсужден проект резолюции. Резолюция конференции была принята единогласно с некоторыми поправками.
Выразив благодарность участникам мероприятия, руководитель института З.Эминов отметил, что работа конференции окажет положительное влияние на изучение климата в республике, реализацию адаптационных мероприятий и проведение соответствующих исследований и выразил уверенность, что географы, а также другие ученые и специалисты, работающие в этой области, добьются успешных результатов.