Geoloq alim Rəşid Fətəliyevin 70 illik yubileyi qeyd edilib İyn 11, 2024 | 03:06 / YUBİLEYLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyi akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda  Paleocoğrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Fətəliyevin 70 illik yubileyi qeyd edilib.
Fətəliyev Rəşid 1954-cü ildə Ağstafa şəhərində doğulub, 1971-ci ildə orada orta məktəbi, 1976-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin geologiya-coğrafiya fakültəsini mühəndis-geoloq ixtisası üzrə bitirib.
O, 1976-77-ci illərdə Rusiyanın Oryol vilayətində, 1977-89-cu illərdə Azərbaycanın Kiçik Qafqaz Ekspedisiyasında geoloq, böyük geoloq və baş geoloq, o cümlədən, 1986-89-cı illərdə SSRİ-nin texniki yardımı çərçivəsində Kuba Respublikasında məsləhətçi-böyük geoloq kimi çalışıb.
Xarici ezamiyyətdən qayıtdıqdan sonra R.Fətəliyev 1989-cu ildən 1992-ci ilə qədər Dövlət Geologiya və Mineral Ehtiyatlar Komitəsinin mərkəzi aparatında,  geoloji şöbədə böyük geoloq, rəhbərlik yanında xarici-iqtisadi məsələlər üzrə aparıcı mütəxəssis vəzifələrində işləyib.
1992-ci ildən Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinə dəvət olunub, Aparatın neft və kimya şöbəsində məsləhətçi,  ekologiya bölməsinin müdiri, şöbə müdirinin müavini, Dövlət qulluğunun baş müşaviri vəzifələrində çalışib. “Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə” medalı ilə təltif edilib.
2015-ci ilin dekabrında təqaüdə çıxdıqdan sonra  akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda aparıcı elmi işçi vəzifəsində işləyir. O, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosentdir, 40-dan artıq elmi məqalənin və 3 monoqrafiyada müvafiq bölmənin müəlliflərindəndir.
Bir neçə xarici dil bilən R.Fətəliyev  Türkiyə, Norveç, Fransa, İran, Yunanıstan, Almaniya, Yaponiya və s. kimi bir sıra xarici ölkədə keçirilmiş beynəlxalq görüşlərdə və konfranslarda iştirak və çıxışlar edib.
R.Fətəliyevin elmi jurnallarda məqalələrlə yanaşı, günümüzün aktual məsələlərinə, təbiətə və təbiət hadisələrinə dair 100-dən artıq elmi-kütləvi və publisistik yazıları  respublikanın müxtəlif mətbu orqanlarında və internet saytlarında dərc edilib, 3 kitabı işıq üzü görüb.
Coğrafiya İnstitutunun rəhbərliyi, Həmkarlar Təşkilatı, eləcə də bütün kollektivi Rəşid müəllimi 70 illik yubileyi münasibəti ilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona cansağlığı, tükənməz enerji,  yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edir.

Отметили 70-летие геолога Рашида Фаталиева 2024-06-11 15:58:00 / ЮБИЛЕИ
Институт географии имени акад Г.А. Алиева отметил 70-летие доктора философии в области геологии и минералогии, доцента Рашида Фаталиева, ведущего научного сотрудника отдела палеогеографии.
Рашид Фаталиев родился в Агстафе в 1954 году; в 1971 году окончил там же среднюю школу, а в 1976 году окончил геолого-географический факультет Азербайджанского государственного университета по специальности инженер-геолог.
Был геологом, старшим геологом и главным геологом в Орловской области России в 1976-77 годах, в Малой Кавказской экспедиции Азербайджана в 1977-89 годах, а в 1986-89гг. также старшим геологом -консультантом в рамках технической помощи СССР в Республике Куба.
После возвращения из зарубежной командировки Р.Фаталиев работал в центральном аппарате Госкомгеологии и минеральных ресурсов с 1989 по 1992 годы старшим геологом геологического управления, ведущим специалистом по внешнеэкономическим вопросам при руководстве .
С 1992 года был приглашен в Кабинет Министров Азербайджанской Республики, работал консультантом в нефтяном и химическом отделе Аппарата, заведующим отделом экологии, заместителем начальника управления, главным советником Государственной службы. Награжден медалью «За отличие в государственной службе».
После выхода на пенсию в декабре 2015 года работает ведущим научным сотрудником Института географии имени академика Г.А.Алиева. Он является автором более 40 научных статей и соответствующих разделов в 3 монографиях.
Р.Фаталиев, владеющий несколькими иностранными языками, побывал в Турции, Норвегии, Франции, Иране, Греции, Германии, Японии и других странах; участвовал и выступал с докладами на ряде международных встреч и конференций, проводимых в зарубежных странах.
Наряду со статьями в научных журналах, в различных газетах и на сайтах республики опубликовано более 100 научно-массовых и публицистических статей Р. Фаталиева по актуальным проблемам современности, природе и природным явлениям, издано 3 книги.
Руководство Института географии, Профсоюз, а также весь коллектив искренне поздравляет Рашида Фаталиева с 70-летием, желает ему крепкого здоровья, неиссякаемой энергии и новых творческих успехов.