Xarici tələbələrin elmi-təcrübə mübadiləsi davam edir Sen 02, 2024 | 01:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elmi-təcrübə mübadiləsi əsasında Coğrafiya İnstitutunda təcrübə keçən Almaniyanın Yustus Libix Universitetinin tələbələri Azərbaycanın yüksək tarixi turizm potensialı olan ərazilərinə səfər ediblər.
İki gün müddətində tələbələr Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin kiçik elmi işçisi Bəyimxanım Hüseynovanın müşayiəti ilə “Atəşgah Məbədi” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, “Yanardağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunu ziyarət ediblər.
Səfər çərçivəsində tələbələrə hər iki qoruğun tarixi, yaradılma məqsədi, qoruq ərazisində yerləşən eksponatlar və bu qoruqların tarixi turizmin inkişafındakı rolu haqqında geniş məlumat verilib.

Продолжается научно-опытный обмен иностранных студентов 2024-09-02 13:02:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Студенты Университета Юстуса Либикса Германии, прошедшие стажировку в Институте географии на основе обмена научным опытом, посетили районы Азербайджана с высоким историческим туристическим потенциалом.
В течение двух дней студенты посетили Государственный историко-архитектурный заповедник «Храм Атешгях» и Государственный историко-культурный и природный заповедник «Янардаг» в сопровождении младшего научного сотрудника кафедры демографии и географии населения Беймханым Гусейновой.
В ходе поездки студентам была предоставлена обширная информация об истории обоих заповедников, целях их создания, экспонатах, расположенных на территории заповедника, и роли этих заповедников в развитии исторического туризма.