Coğrafiya İnstitutu alimlərinin məqaləsi yüksək reytinqli jurnalda dərc edilib Sen 09, 2024 | 01:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin hidromeorologiyası şöbəsinin müdiri c. e. d. Səid Səfərov, böyük elmi işçi c. ü. f. d. Elnur Səfərov və  Qazaxıstan Respublikasının Milli Müdafiə Universitetinin müəllimi, f.d. Emil Bayramovun həmmüəllifliyi ilə “Detection of upwelling events in the Caspian Sea using thermal satellite image processing“ adlı məqalə Web of Science bazasına daxil oıan International Journal of Engineering and Geosciences jurnalında çap olunub. (2024. 9(2), 247-255. https://doi.org/10.26833/ijeg.1394363)
Məqalə  “Modis-Aqua” peyk məlumatlarından istifadə etməklə, Xəzər dənizində baş verən apvellinq hadisələrinin (okean qalxması) tədqiqinə həsr olunub. May-sentyabr aylarında baş verən apvellinq hadisələrinin yayılma arealları müəyyənləşdirilib, temperatur qradientləri hesablanıb.

Статья ученых Института географии опубликована в высокорейтинговом журнале 2024-09-09 13:03:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Статья «Обнаружение апвеллингов в Каспийском море с помощью термической обработки спутниковых изображений» зав.отделом гидромеорологии Каспийского моря Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики д. г. н. Саида Сафарова, старшего научного сотрудника д.ф.г Эльнура Сафарова и в соавторстве с Эмилем Байрамовым, преподавателем Национального университета обороны Казахстана, опубликована в Международном журнале Engineering and Geosciences, включенном в базу данных Web of Science. (2024. 9(2), 247-255. https://doi.org/10.26833/ijeg.1394363)
Статья посвящена изучению явления апвеллинга (подъёма океана) в Каспийском море с использованием спутниковых данных «Модис-Аква». Определены ареалы распространения апвеллингов, происходящих в мае-сентябре, и рассчитаны градиенты температуры.