Coğrafiyaçı alim demoqrafik problemlərdən danışıb Sen 20, 2024 | 05:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Xalq qəzetinin bugünkü sayında “Azərbaycan demoqrafik böhranla üzləşə bilərmi?” başlığı altında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru professor Zakir Eminovun müsahibəsi dərc edilib.
İnstitut rəhbəri bildirir ki, sosial-iqtisadi çətinliklər, miqrasiyaların intensiv xarakter alması, əhalinin say artımının azalması, nikah yaşının yüksəlməsi, yeni ailə quranların sayının kəskin azalması, boşanmaların artması, uşaq ölümləri və s. əhali sayının azalmasına səbəb olur.
Azərbaycanda demoqrafik inkişafın və məskunlaşmanın nizamlanması üçün “Demoqrafiya və əhali sakinliyi” Qanunun hazırlanması və qəbul edilməsi vacibdir. Həmçinin regionların inkişafı, onların demoqrafik və iqtisadi, sosial-mədəni potensialı arasında nisbətin tarazlığı təmin edilməlidir.
Bu gün dünyanın əksər ölkələri demoqrafik böhran astanasındadır. Yaxın bir neçə ildə böhran daha da kəskinləşə bilər. Yaranmış vəziyyətin real olaraq qiymətləndirilməsi və həlli yollarının müəyyən edilməsinin vaxtı çatmışdır. Ona görə ölkədə Demoqrafik Tədqiqatlar Mərkəzinin yaradılmasına ehtiyac var.
Coğrafiya İnstitutunda demoqrafik inkişaf sahəsində geniş elmi  tədqiqatlar aparılır, məqalələr və monoqrafiyalar nəşr edilir, aparılan tədqiqatların nəticələri dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında çap olunur. Amma tədqiqatların daha səmərəli, dəqiq aparılması, praktiki işlərin həyata keçirilməsi üçün kadrlara,  eləcə də cihaz, avadanlıq, texniki vasitələrlə ehtiyac vardır. Zəif təminat  problemlər yaradır, çox hallarda tədqiqatlar tamamlanmır, nəticələr yarımçıq qalır, onların aidiyyəti orqanlar tərəfindən qəbul edilməsində çətinliklər əmələ gəlir.
İnstitut rəhbəri fikrini “İnanıram ki, bu problemlər tezliklə aradan qaldırılacaq və bizim işlərin keyfiyyəti də yüksələcək” sözləri ilə ifadə edərək müsahibəsini bitirib.

В сегодняшнем номере газеты "Халг" под заголовком "Может ли Азербайджан столкнуться с демографическим кризисом?" опубликовано интервью профессора Закира Эминова, директора Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Глава института констатирует социально-экономические трудности, интенсивные миграции, снижение прироста населения, увеличение брачного возраста, резкое снижение числа новых семей, рост разводов, детской смертности и т.д. вызывает сокращение численности населения.
В целях регулирования демографического развития и расселения в Азербайджане важно подготовить и принять Закон «Демография и расселение населения». Также должен быть обеспечен баланс соотношения развития регионов, их демографического и экономического, социального и культурного потенциала.
Сегодня большинство стран мира находятся на пороге демографического кризиса. Кризис может усугубиться в ближайшие несколько лет. Пришло время реалистично оценить ситуацию и определить пути решения. Поэтому существует необходимость создания в стране Центра демографических исследований.
В Институте географии проводятся обширные научные исследования в области демографического развития, публикуются статьи и монографии, результаты исследований публикуются в престижных научных журналах мира. Но для более эффективного и точного проведения исследований и выполнения практической работы необходимы кадры, а также приборы, оборудование и технические средства. Плохое обеспечение создает проблемы, во многих случаях исследования не завершаются, результаты остаются неполными, возникают трудности с их принятием соответствующими органами.
Глава института высказал свое мнение и завершил свое интервью словами: "Я верю, что эти проблемы будут решены в ближайшее время и качество нашей работы повысится".