Coğrafiyaçı alimlər Xəzərin səviyyəsi ilə əlaqədar müsahibə veriblər Sen 26, 2024 | 02:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
24 Sentyabr Beynəlxalq Dəniz Günü münasibətilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi işçiləri -  Xəzər dənizi sahillərinin və dibinin geomorfologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev və Azərbaycanın torpaq ehtiyatları coğrafiyası şöbəsinin müdiri, aqrar üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Quliyev  Azərbaycan qəzetinə müsahibə veriblər.
Xəzərin səviyyə tərəddüdlərinin fəsadları haqqında danışan Ə.Əliyev hazırkı dövrə qədər Azərbaycanın təxminən 38 min hektar ərazisinin su altından çıxdığını və bu torpaqların texniki xüsusiyyəti və tərkibinə görə ərazilər üzrə fərqləndiyini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, dənizin quruduğu ərazilərdən çimərlik sahələrinin genişləndirilməsi, kurort tipli ərazilərin artırılması, həmçinin kənd təsərrüfatı, müxtəlif sənaye sahələrinin, xüsusilə balıqçılığın inkişafı məqsədilə istifadə etmək olar. Planlı şəkildə işləmək lazımdır ki, dənizin səviyyəsi artanda böyük ziyan vurmasın.
Xəzərin geri çəkilməsi nəticəsində üzə çıxan torpaq sahələrinin kənd təsərrüfatında istifadəyə yararlı olub-olmadığı fikrinə münasibət bildirən İ.Quliyev bir santimetr torpaq qatının əmələ gəlməsi üçün azı yüz ilin lazım olduğunu dilə gətirib. Bəzən belə yerlərə torpaq kimi yanaşılsa da, ümumiyyətlə, həmin yerlərdə torpağın olmadığını vurğulayan torpaqşünas alim orada iqlim amili, bitki örtüyü və digər faktorların təsiri ilə torpaq əmələgəlmə prosesinin getməli olduğunu bildirib. İ.Quliyev onu da əlavə edib ki, orada yalnız yüngül sənaye obyektləri yaratmaq, müəyyən qurğular quraşdırmaq olar. Məsələn, dəniz suyunun şirinləşdirilməsi ilə bağlı sistem qurula bilər ki, bunu da dəniz geri qayıdanda köçürmək mümkündür.

По случаю Международного дня моря 24 сентября научный коллектив Института географии им. акад. Г.Алиева МНО- заведующий отделом геоморфологии побережья и дна Каспийского моря, доктор Доктор географических наук, профессор Амир Алиев и заведующий отделом географии земельных ресурсов Азербайджана, доктор философии в области сельского хозяйства Исмаил Гулиев дали интервью газете «Азербайджан». Говоря о последствиях колебаний уровня Каспийского моря, А.Алиев отметил, что к настоящему периоду около 38 тысяч гектаров территории Азербайджана находится под водой, и эти земли различаются по территории по своим техническим характеристикам и составу. По его словам, территории, где высохло море, могут быть использованы с целью расширения пляжных зон, увеличения территорий курортного типа, а также для развития сельского хозяйства, различных отраслей промышленности, особенно рыболовства. Необходимо работать планомерно, чтобы при повышении уровня моря не было нанесено большого ущерба. Необходимо работать планомерно, чтобы при повышении уровня моря не было нанесено большого ущерба.
И.Гулиев, комментируя мысль о том, пригодны ли для сельского хозяйства обнажившиеся в результате отступления Каспийского моря участки суши, сказал, что для формирования одного сантиметра почвенного слоя требуется не менее ста лет. Иногда такие места принимают за почву, но, как правило, почвы в тех местах нет. Почвовед сказал, что процесс почвообразования происходит под влиянием растительности климатического и других факторов. И.Гулиев также добавил, что можно создать только объекты легкой промышленности и установить там определенные устройства. Например, можно установить систему опреснения морской воды, которую можно будет перенести, когда море вернется.