Coğrafiya İnstitutunda 27 sentyabr Anım günü qeyd edilib Sen 27, 2024 | 05:09 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda 27 sentyabr Anım günü qeyd edilib.
Əvvəlcə Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, ruhuna dualar oxunub.
Baş direktor professor Zakir Eminov giriş sözü ilə çıxış edib.  O deyib ki, 27 sentyabr 2020-ci ildən bəri hər il qeyd etdiyimiz Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə son qoymaq üçün müzəffər ordumuzun düşmən üzərinə yürüdüyü bir gündür. Bu gün ölkəmizdə şəhid olmuş qəhrəman vətən övladlarının Anım günü kimi qeyd edilir. Azərbaycanın suverenliyinin bərpasına gətirib çıxaran 2-ci Qarabaq savaşında  Silahlı Qüvvələrimizin 3000-ə yaxın hərbi qulluqçusu həlak olub, min nəfərdən artıq hərbi qulluqçumuz yaralanaraq sağlamlığını itirib. Nəticədə qəhrəman şəhidlərimizin, əsgər və zabitlərimizin, qazilərimizin qanı və canı bahasına işğal altında olan torpaqlarımız azad edilib. Şəhidlərimizin xatirəsi heç vaxt unudulmayacaq!
İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı çıxışında 27 sentyabr gününü Azərbaycan tarixində ən önəmli gün olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ordumuzun bu qəhrəmanlıq salnaməsi təkcə ölkəmizdə deyil, dünya hərb tarixində də öz əksini tapacaq. Natiq həm də Soydaş İctimai Birliyinin sədri kimi, rəhbəri olduğu qurum tərəfindən ordumuzun qəhrəmanlığı ilə, şəhidlərimizlə bağlı materialların həm soydaşların, həm də xarici ölkələrin ictimaiyyətinə çatdırıldığına diqqəti çəkib.
Aparıcı elmi işçi, Qarabağ müharibəsi iştirakçısı Etibar Bədəlov söz alaraq, həmin günlərlə bağlı xatirələrini dilə gətirib, qəhrəman, vətənpərvər Azərbaycan övladlarının şücaətindən, qorxmazlığından və dönməzliyindən  söhbət açıb.

День памяти отметили 27 сентября в Институте географии Сен 27, 2024 | 05:09 / МЕРОПРИЯТИЯ
Со вступительным словом выступил генеральный директор Института, профессор Закир Эминов. Он сообщил, что каждый год, 27 сентября 2020 года - это день, когда наша победоносная армия двинулась на врага, чтобы положить конец агрессии Армении против Азербайджана. Сегодня День памяти героев-мучеников нашей страны.
Во Второй Карабахской войне, во имя восстановления суверенитета Азербайджана, погибло около 3000 военнослужащих наших Вооруженных Сил, более тысячи наших военнослужащих получили ранения и потеряли здоровье. В результате наши оккупированные земли были освобождены ценой крови и жизней солдат и офицеров, ветеранов. Мы всегда будем чтить память наших мучеников!
Председатель Профсоюзного комитета Кямран Рамазанлы в своем выступлении отметил, что 27 сентября является самым важным днем в истории Азербайджана. Он сказал, что этот героический подвиг нашей армии найдет отражение не только в нашей стране, но и в мировой военной истории. Как председатель Общественного объединения «Сойдаш», спикер также обратил внимание на то, что возглавляемое им учреждение доводит до общественности как соотечественников, так и зарубежных стран материалы, касающиеся героизма нашей армии и наших шехидов.
Этибар Бадалов, ведущий научный сотрудник, участник Карабахской войны, рассказал о своих воспоминаниях о тех днях, рассказав о храбрости, бесстрашии и неукротимости героических патриотов Азербайджана.