AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin sahillərinin və dibinin geomorfologiyasi şöbəsinin müdiri professor Əmir Əliyev başda olmaqla aparıcı elmi işçi c.ü.f.d. Nazim Əhmədov və mütəxəssis Ramin Atakişiyev Xəzər dənizinin səviyyəsinin aşağı düşməsi ilə əlaqədar Neftçala rayonunda çöl tədqiqat işləri aparıblar.
Tədqiqatçılar Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdləri ilə əlaqədar sahildə baş verən prosesləri öyrənib, son illərdə səviyyənin kəskin surətdə aşağı düşməsi ilə əlaqədar sahil zonasının geomorfoloji vəziyyətini tədqiq ediblər.
Kür çayının mənsəbində ölçmə işləri və monitorinq aparan mütəxəssislər tərəfindən bu ərazidə Xəzər dənizinin 20 il ərzində 500 metr geriyə çəkilməsi müşahidə edilib.

Географы провели мониторинг в устье реки Куры Окт 24, 2024 | 02:10 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Профессор Амир Алиев, заведующий отделом геоморфологии побережья и дна Каспийского моря Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики под руководством ведущего научного сотрудника д.ф.г. Назима Ахмедова и специалиста Рамина Атакишиева провели полевые исследования в Нефтчалинском районе в связи с понижением уровня Каспийского моря.
Исследователи изучили процессы, происходящие на побережье из-за колебаний уровня Каспийского моря, а также изучили геоморфологическое состояние прибрежной зоны из-за резкого падения уровня в последние годы.
Специалисты, проводившие измерения и мониторинг в устье реки Куры, отметили, что Каспийское море отступило на 500 метров за 20 лет.