Cİ əməkdaşının məqaləsi yüksək indeksli jurnalda dərc edilib Dek 17, 2024 | 04:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR ETN akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi  t.e.ü.f.d. İsmayıl Zeynalovun Dövlət Aerokosmik Agentliyinin məsləhətçisi f.r.e.d. Hikmət Həsənovla birgə yazdıqları məqalə Amerika Fizika İnstitutunun “Earth sciences and human constructions” (Yer Elmləri Və Insan fəaliyyəti) jurnalında dərc edilib.
“About possibility to calculate radioactive pollutants taking into account climatic and meteorological peculiarities” (İqlim və meteoroloji xüsusiyyətlər nəzərə alınmaqla radioaktiv çirkləndiricilərin hesablanma imkanları haqqında) adlı məqalə ABŞ-ın Yunanıstanda keçirilən  “Environment, Geoscience and Water”  konfrans materiallarında  dərc edilib.
Məqalədə müasir dövrdə iqlim dəyişiklikləri və qlobal istiləşmə, çirkləndiricilərin yayılması və ətraf mühitə təsiri ilə bağlı yeni çağırışlar yer alır. Müəlliflər qeyd ediblər ki, zərərli maddələrin mühitə buraxılması insan sağlamlığına və ekosistemlərin tarazlığına ciddi zərər verə bilər. Bu səbəbdən ətraf mühitin qorunması üçün effektiv monitorinq sistemlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi zəruridir.

Сотруднику ИГ вручен сертификат NASA Дек 17, 2024 | 04:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ведущий научный сотрудник Института географии им. акад. Г.А. Алиева МНО АР, Исмаил Зейналов и Советник Государственного аэрокосмического агентства д.ф-м.н. Хикмет Гасанов опубликовали написанную ими совместно статью в журнале «Науки о Земле и деятельность человека» Американского института физики
Статья «О возможности расчета радиоактивных загрязнителей с учетом климатических и метеорологических особенностей» опубликована в материалах конференции «Окружающая среда, геологические науки и вода», проходившей в Греции, США.
В статье рассматриваются новые проблемы изменения климата и глобального потепления, распространения загрязняющих веществ и их влияния на окружающую среду в современную эпоху. Авторы отметили, что выброс вредных веществ в окружающую среду может нанести серьезный вред здоровью человека и балансу экосистем. По этой причине необходимо создавать и развивать эффективные системы мониторинга охраны окружающей среды.