Səbail rayonunun 136 saylı tam orta məktəbinin şagirdləri ETN akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda olublar.
İnstitutun elmi şöbələri ilə tanış olan coğrafiyasevərlər Tibbi coğrafiya şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Solmaz Rzayevanın bu sahə üzrə görülən işlər barədə məlumatını maraqla dinləyiblər.
Sonra tədbir akt zalında davam edib. Qonaqları salamlayan baş direktor professor Zakir Eminov bildirib ki, İnstitut alimləri mütəmadi olaraq orta məktəb şagirdləri ilə görüşlər keçirir, onları maraqlandıran mövzular ətrafında söhbətlər aparır, şagirdlərdə coğrafiya elminə marağın artmasına çalışırlar.
Məktəbliləri İnstitutun fəaliyyəti ilə tanış edən baş direktor elmi müəssisənin tədqiqat sahələri, görülən işlər və əldə edilmiş nailiyyətlər, coğrafiya elmindəki yeniliklər, coğrafiya elminin korifeyləri və müxtəlif illərdə İnstituta rəhbərlik etmiş coğrafiyaçı alimlər, ətraf mühit və onun qorunması, noyabr ayında Azərbaycanda keçirilmiş mötəbər COP29 tədbirinin ölkəmiz üçün əhəmiyyəti, orada müzakirə olunan məsələlər, iqlim dəyişiklikləri, Xəzərin problemləri və s. bu kimi mövzulara toxunub.
Şöbə müdiri, c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov, elmi işçilər Emil Cəbrayılov və Fəridə Talıbova özlərinin və şöbələrinin gördükləri işlər barədə məktəblilərə məlumat veriblər.
Rəhbərlik və öz adından Zakir Eminova təşəkkür edən məktəbin müəllimləri İradə Gözəlova və İradə Hüseynova görüşdən məmnun qaldıqlarını və analoji tədbirin məktəbin digər şagirdləri ilə də keçirilməsinin arzuolunan olduğunu dilə gətiriblər.

Состоялась встреча географов со школьниками Сабаильского района 2025-01-13 15:45:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Учащиеся средней школы № 136 Сабаильского района посетили Институт географии имени академика Г. Алиева МНОАР.  Любители географии ознакомились с научными отделами института. Они с интересом выслушали информацию заведующей кафедрой медицинской географии, д.г.н. Солмаз Рзаевой о проделанной работе в этой области.
Затем мероприятие продолжилось в актовом зале. Приветствуя гостей, генеральный директор, профессор Закир Эминов рассказал, что ученые института регулярно встречаются со старшеклассниками, проводят беседы на интересующие их темы и стремятся повысить интерес школьников к географии.
Знакомя студентов с деятельностью Института, Генеральный директор рассказал о направлениях исследований научного учреждения, проделанной работе и достигнутых успехах, новациях в географической науке, корифеях географической науки и географах, руководивших Институтом в разные годы, об окружающей среде и ее защите, а также важности для нашей страны престижного мероприятия COP29, прошедшего в Азербайджане в ноябре. В частности, он рассказал о значении данного мероприятия  для региона, обсуждаемых вопросах, изменении климата, проблемах Каспийского моря и т. д.
Заведующий кафедрой, д.ф.г.Мирнух Исмаилов, научные сотрудники Эмиль Джабраилов и Фарида Талыбова рассказали школьникам о работе, которую ведут они и их отделы.
Поблагодарив руководство и Закира Эминова от своего имени, преподаватели школы Ирада Гозалова и Ирада Гусейнова выразили свое удовлетворение встречей и выразили желание провести подобное мероприятие и с другими учениками школы.