AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın qəhrəman qadınlarına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan İnstitutun icraçı direktoru dosent Zaur İmrani çıxış üçün sözü Qadınlar şurasının sədri, şöbə müdiri c.ü.f.d. Solmaz Rzayevaya verib. Şura sədri “Azərbaycanın qəhrəman qadınları” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək, Azərbaycan qadınlarının tarixən mərd, əyilməz, mübariz olduğunu, lazım gəldikdə əlinə silah alıb kişilərlə çiyin-çiyinə döyüşə atıldığını, Azərbaycan tarixinin təkcə oğullarımızın deyil, qəhrəman qadınlarımızın da şücaəti ilə yaddaşımıza həkk olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Milli Tarix Muzeyinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Aida İsmayılova da mövzu ətrafında təqdimatla çıxış edib. O, təyyarəçi, hərbi pilot, müharibələrdə iştirak etmiş Azərbaycan qadınlarını təqdim edərək onların həyat yolu, döyüşlərdə göstərdikləri şücaətlər, dövlətimizin və xalqımızın onlara verdiyi dəyər, qazandıqları orden və medallar haqqında geniş məlumat verib.
Sonra İnstitutun böyük elmi işçisi Luiza Salayeva, Fizika İnstitutunun professoru, AMEA Qadınlar Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü Mehdiyeva Səlimə, Cİ-nin Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı çıxış edərək bildiriblər ki, vətənimizin azadlığı uğrunda döyüşlərdə həlak olan qəhrəman oğullarımızın övladlarını boya-başa çatdıran analar da qəhrəmandırlar. Çıxışçılar həm hərbidə, həm ailədə, həm də elmdə fədailik edən qadınlarımızı qəhrəman adlandıraraq onları bir daha xatırlayıblar və şəhid olmuş qəhrəman qadınlarımıza Allahdan rəhmət diləyiblər.
Tədbir iştirakçıları K.Ramazanlının Azərbaycan xanımlarının qəhrəmanlığını sübut və təcəssüm etdirən qiymətli sənəd və əsərlərlə tanış olmaq məqsədilə İnstitut kollektivinin Milli Tarix Muzeyinə səfərinin təşkil edilməsi haqqında təşəbbüsünü dəstəkləyiblər.

Состоялось мероприятие, посвященное героическим женщинам Азербайджана Фев 18, 2025 | 03:02 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева МНОАР состоялось мероприятие, посвященное героическим женщинам Азербайджана, организованное Женским советом.
Приветствуя участников мероприятия, исполнительный директор института, доцент Заур Имрани предоставил слово председателю Женсовета, заведующейотделом, д.ф.г. Солмаз Рзаевой. Председатель Женского Совета отметила, что азербайджанские женщины исторически были храбрыми, несгибаемыми и воинственными, что при необходимости они брали в руки оружие и сражались плечом к плечу с мужчинами, и что история Азербайджана запечатлена в нашей памяти не только храбростью наших сыновей, но и наших героических женщин.
Старший научный сотрудник Национального музея истории Азербайджана, д.ф.и. Аида Исмаилова рассказала об азербайджанских женщинах, военных летчицах, участвовавших в войнах; дала подробную информацию об их жизни, храбрости, проявленной ими в боях, а также орденах и медалях, которыми онибыли награждены.
Затем выступили старший научный сотрудник института Луиза Салаева, профессор Института физики, член правления Женского совета НАНА, член-корреспондент НАНА Мехтиева Салима и председатель Профсоюзной организации ИГ Кямран Рамазанлы, которые отметили, что матери, воспитавшие наших героев, погибших в боях за свободу нашей Родины, также являются героями. Выступавшие выразили свое уважение к женщинам, пожертвовавшим собой ради своей земли, науки и семьи, назвав их героинями.
Участники мероприятия поддержали инициативу К.Рамазанлы по организации визита сотрудников института в Национальный исторический музей с целью ознакомления с ценными документами и произведениями, доказывающими и олицетворяющими героизм азербайджанских женщин.