Coğrafiya İnstitutunun toponimiyaya dair yeni nəşri çapdan çıxıb Apr 04, 2025 | 03:04 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Qarabağ iqtisadi rayonunun qədim yurd yerləri və toponimlərinin izahlı lüğəti” çapdan çıxıb.
Monoqrafiyanın  müəllifi Coğrafi fikir tarixi və toponimika şöbəsinin böyük elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Natiq Babayev, baş redaktoru c.e.d. professor  Zakir Eminov, elmi redaktoru aparıcı elmi işçi, c.ü.f.d. Mahirə Abbasovadır.
İki hissədən ibarət kitabın birinci hissəsində Qarabağın qədim yurd yerlərinin toponimiyasına geniş yer verilir. Azərbaycan yurdlarının yaranmasının başlıca mərhələləri və əsas cəhətləri müəyyənləşdirilir, yerləşmələrin, yerdəyişmələrin mühüm və aktual problemləri araşdırılır.
Kitabın Qarabağ iqtisadi rayonu ərazisində mövcud olan toponimlərin izahlı lüğətinin yerləşdiyi ikinci hissədə Qarabağ ərazisinin coğrafi adları toplanaraq tədqiq edilib, toponimik qanunauyğunluqları müəyyənləşdirilib, yerli coğrafi xüsusiyyətin (şəraitin) toponimiyada əks olunması faktlarının meydana gəlməsi aşkar edilib, həqiqətlər elmi dəlillərlə əsaslandırılıb.
Əsər Qarabağ ərazisindəki toponimlərin sistemli şəkildə öyrənilməsində əsl mənbə olmaqla yanaşı, problem məsələlərin həllində də siyasi, təcrübi və elmi əhəmiyyətə malikdir.
Elmi-tədqiqat işləri aparılarkən, eləcə də dərslik və tədris-metodik vəsaitlərin hazırlanmasında, toponimik biliklərin təbliğində, ali məktəblərdə toponimikanın tədrisində kitabdan istifadə edilə bilər.

Вышла в свет новая публикация Института географии по топонимике 2025-04-04 15:19:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Вышел в свет «Толковый словарь древних земель и топонимов Карабахского экономического района», подготовленный Институтом географии имени академика Г. Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Автор монографии — д.ф.г.Натиг Бабаев, старший научный сотрудник отдела истории географической мысли и топонимики, главный редактор — д.г.н.,проф. Закир Эминов, научный редактор, ведущий научный сотрудник, д.ф.г. Махира Аббасова.
В первой части двухтомной книги большое место уделено топонимике древних земель Карабаха. Выявлены основные этапы и основные аспекты формирования азербайджанских земель, исследованы важные и актуальные проблемы поселений и перемещений.
Во второй части книги, содержащей толковый словарь топонимов, существующих в Карабахском экономическом районе, собраны и изучены географические названия территории Карабаха, определены топонимические закономерности, выявлены случаи отражения в топонимике местных географических особенностей (условий), а также научно обоснованные факты.
Помимо того, что книга является подлинным источником для систематического изучения топонимов Карабахского региона, она имеет также политическое, практическое и научное значение в решении проблемных вопросов.
Книга может быть использована при проведении научных исследований, а также при подготовке учебников и учебно-методических материалов, в пропаганде топонимических знаний, а также при преподавании топонимических знаний в высших учебных заведениях.