AİB nümayəndələri Coğrafiya Institutunda olublar Apr 08, 2025 | 01:04 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Buzlaqlardan təsərrüfatlara (G2F) proqramı üzrə Yaşıl iqlim Fondu   (GCF) Missiyası çərçivəsində 7-10 aprel 2025 tarixlərində Azərbaycana səfər edən  İqlim dəyişmələri risklərinin idarə olunması üzrə Asiya İnkişaf Bankının (AİB) nümayəndələri AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda    Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri professor Rza Mahmudovla görüşüblər.
Yerli məsləhətçi Leyla Muradova və tərcüməçinin müşayiəti ilə tədbirdə iştirak edən Pegasys International şirkətinin məsləhətçisi Arran Dann və İqlim Dəyişikliyi Risk İdarəetmə Konsaltinq şirkətinin müstəqil məsləhətçisi Metyu Uilson bildiriblər ki, AİB kənd təsərrüfatı və buzlaqlar istiqamətində müxtəlif proqramlar işləyir ki, bu günkü görüş həmin proqramlardan biri olan iqlim riskləri ilə bağlıdır. Məqsəd iqlim riski və adaptasiya ehtiyacları üzrə əhatəli məlumatın toplanması, məlumat boşluqlarının, siyasət və idarəetmə problemlərinin, eləcə də potensial ehtiyacların qiymətləndirilməsidir.
Vaxtı ikən Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Hidrometeorologiya Departamentinin və keçmiş Hidrometeorologiya Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru vəzifəsində işləyərkən və hazırda şöbədə də elmi tədqiqatlarını davam etdirən   prof. Rza Mahmudov iqlim dəyişmələrinin ətraf mühitə, o cümlədən buzlaqlara təsiri, bu istiqamətdə görülən tədbirlər, alternativ su mənbələrinin araşdırılması və sairdən danışıb. Alim 30 ildən artıq Respublikada və Coğrafiya İnstitutunda bu sahədə aparılan işlər haqqında geniş məlumat verib, qonaqları maraqlandıran kitabların ingilis variantını onlara hədiyyə edib.
Sonda AİB nümayəndələri prof. R.Mahmudovu aprelin 9-da Asiya İnkişaf Bankında keçiriləcək görüşdə iştirak etməyə dəvət ediblər.

Представители Офиса по управлению рисками изменения климата Азиатского банка развития (АБР), посетившие Азербайджан 7-10 апреля 2025 года в рамках миссии Зеленого климатического фонда (ЗКФ) по программе «От ледников к фермам» (G2F), встретились с заведующим отделом гидрологии суши и водных ресурсов Института географии имени академика Г. Алиева МНО АР, профессором Рзой Махмудовым.
В сопровождении местного консультанта Лейлы Мурадовой и переводчика, консультант Pegasys International Арран Данн и независимый консультант Climate Change Risk Management Consulting Мэтью Уилсон сообщили, что Азиатский банк развития работает над различными программами в области сельского хозяйства и ледников, и сегодняшняя встреча связана с одной из таких программ — климатическими рисками. Цель состоит в том, чтобы собрать всестороннюю информацию о климатических рисках и потребностях адаптации, оценить информационные пробелы, проблемы политики и управления, а также потенциальные потребности.
Профессор, некогда занимавший должность директора Национального департамента гидрометеорологии Министерства экологии и природных ресурсов и бывшего НИИ гидрометеорологии, а в настоящее время продолжающий свои научные исследования в департаменте, Рза Махмудов рассказал о влиянии изменения климата на окружающую среду, в том числе на ледники, а также мерах, принимаемых в этом направлении, исследованиях альтернативных источников воды и многом другом. Ученый дал обширную информацию о работах, проводимых в этой области в республике и в Институте географии на протяжении более 30 лет, а также подарил гостям англоязычные версии интересующих их книг.
Наконец, представитель АБР, профессор Р. Махмудов, был приглашен на встречу, которая состоится в Азиатском банке развития 9 апреля.