Coğrafiyaçı alimlər “MDB-nin mədəniyyət paytaxtı-2025”-də iştirak ediblər İyn 04, 2025 | 01:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
02-03 iyun 2025-ci il tarixlərində Coğrafiya İnstitutunun baş direktor vəzifəsini icra edən c.ü.f.d., Zaur İmrani və elmi katib c.ü.f.d., dosent Səidə Zeynalova Laçın şəhərində “MDB-nin mədəniyyət paytaxtı-2025” ilinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbirin ilk günü MDB ölkələrindən gələn incəsənət xadimlərinin konsert proqramı, rəsm qalereyası, milli rəqsləri nümayiş etdirilib. İkinci gün MDB ölkələri (Rusiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan) alimlərinin elmi məruzələri dinlənilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun təbii və iqtisadi potensialı barədə iştirakçılara məlumat verib, yeni inkişaf dövrünü yaşayan bu bölgəyə xüsusi diqqət və qayğı göstərən ölkə başçısına öz minnətdarlığını bildirib. Daha sonra müxtəlif səpkili çıxışlar olub.
C.ü.f.d., dosent Zaur İmrani “Qarabağın turizm-rekreasiya potensialı” adlı məruzə ilə çıxış edib. Tədqimatında təbiət abidələri, onların özəllikləri, qiymətləndirmə meyarları, təbiət abidələrinin pasportlaşdırılması yolları tədbir iştirakçılarına çatdırılıb. Z.İmrani Qarabağın geoloji və geomorfoloji, hidroloji, florastik və faunastik abidələri barədə məlumat verib, xüsusi mühafizə olunan yerlər və onların turizm əhəmyyətindən danışıb. Təbiət abidələri əsasında turizm marşrutlarını göstərib. Təqdimatın sonunda Qarabağın turizm-rekreasiya potensialını əks etdirəm 1:100000 miqyaslı xəritəsini təqdim edib.
“Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun müasir landşaftlarının dinamikası” adlı məruzə ilə çıxış edən c.ü.f.d., dosent Səidə.Zeynalovanın tədqiqatının məqsədi müasir landşaft komplekslərinin diferensiasiya qanunauyğunluqlarını müəyyən etmək və tədqiq olunan bölgənin ekoloji şəraitini qiymətləndirmək olub. 500-1200 m yüksəkliklər arasında olan 10 əsas sahədə aparılan tədqiqatlar nəticəsində bölgənin müasir landşaftlarının 1:100000 miqyaslı xəritəsi tərtib edilib. Bundan əlavə, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun ekoloji çərçivəsinin xəritəsi də təqdim olunub ki, burada tədqiqat aparılan ərazilərdə ekoloji çərçivənin özəyi, ekoloji dəhlizlər və bufer zonaları əks olunub.

Ученые-географы приняли участие в мероприятии «Культурная столица СНГ-2025» 2025-06-04 13:38:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
2-3 июня 2025 года, исполняющий обязанности генерального директора Института географии, д.ф.г. Заур Имрани и ученый секретарь, д.ф.г., доцент Саида Зейналова приняли участие в мероприятии, посвященном году «Культурная столица СНГ - 2025» в городе Лачин.
В первый день мероприятия были продемонстрированы концертная программа, художественная галерея, национальные танцы в исполнении артистов стран СНГ. Во второй день были заслушаны научные доклады ученых из стран СНГ (Россия, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан). Открывая мероприятие вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли проинформировал участников о природном и экономическом потенциале Карабаха и Восточного Зангезура, а также выразил признательность главе государства за особое внимание и заботу об этом регионе, переживающем новый период развития. Затем последовали выступления.
Д.ф.г., доцент Заур Имрани выступил с докладом на тему «Туристско-рекреационный потенциал Карабаха». В презентации участникам мероприятия была предоставлена информация о памятниках природы, их характеристиках, критериях оценки, способах паспортизации памятников природы. З. Имрани предоставил информацию о геологических, геоморфологических, гидрологических, флористических и фаунистических памятниках Карабаха, рассказал об особо охраняемых территориях и их туристическом значении. Показаны туристические маршруты, основанные на памятниках природы. В конце презентации он представил карту масштаба 1:100 000, отражающую туристический и рекреационный потенциал Карабаха.
Целью исследования кандидата географических наук, доцента Саиды Зейналовой, выступившей с докладом на тему «Динамика современных ландшафтов Карабаха и Восточного Зангезура», было выявление закономерностей дифференциации современных ландшафтных комплексов и оценка экологического состояния изучаемого региона. В результате исследований, проведенных на 10 основных участках в диапазоне высот от 500 до 1200 м, была составлена карта современных ландшафтов региона в масштабе 1:100 000. Кроме того, была представлена карта экологического каркаса Карабаха и Восточного Зангезура, которая отражает ядро экологического каркаса, экологические коридоры и буферные зоны на территориях, где проводились исследования.