AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı, t.e.ü.f.d. İsmayıl Zeynalov Springer Nature nəşriyyatı tərəfindən təşkil edilmiş “Tədqiqat göstəricilərini anlamaq” mövzusunda keçirilən vebinarda iştirak edib.
Tədbir Hindistan hökumətinin “Bir millət, bir abunə” (ONOS) proqramı çərçivəsində qlobal elmi resurslara çıxışın təşviqinə və Springer Nature platformasının imkanlarının nümayişinə həsr olunmuşdu.
Vebinarda iştirakçılara Impact Factor, Scopus, CiteScore, Web of Science (WoS) və s. kimi geniş yayılmış göstəricilər, eləcə də Eigenfactor, Journal Citation Indicator və s. kimi daha az tanınan, lakin əhəmiyyətli ölçü sistemləri haqqında ətraflı məlumat verilmişdir.
Sessiyada tədqiqatçılar üçün elmi göstəricilərdən səmərəli istifadə yolları, nəşr strategiyalarının formalaşdırılması və süni intellektin bu sahədə tətbiqi imkanları da müzakirə olunub.

Сотрудник Института географии принял участие в вебинаре издательства Springer Nature 2025-06-23 16:20:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева МНОАР, д.ф.т.н. Исмаил Зейналов принял участие в вебинаре, организованном Springer Nature, на тему «Понимание исследовательских индикаторов».
Мероприятие было посвящено содействию доступу к мировым научным ресурсам и демонстрации возможностей платформы Springer Nature в рамках программы правительства Индии «Одна нация, одна подписка» (ONOS).
Вебинар предоставил участникам подробную информацию о широко используемых метриках, таких как Impact Factor, Scopus, CiteScore, Web of Science (WoS) и т. д., а также о менее известных, но важных системах измерения, таких как Eigenfactor, Journal Citation Indicator и т. д.
На сессии также обсуждались способы эффективного использования исследователями научных показателей, формирование стратегий публикаций и возможности применения искусственного интеллекта в этой области.