“Buzlaqların yox olma təhlükəsi” Okt 01, 2025 | 05:10 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi c.ü.f.d. Natəvan Cəfərovanın  Kaspiy qəzetində   “Buzlaqların yox olma təhlükəsi” adı altında müsahibəsi dərc edilib.
Qeyd edilib ki, BMT 2025-ci ili buzlaqların qorunması ili elan edib. Bu isə təsadüfi deyil, çünki qlobal istiləşmə bütün dünyada onların əriməsinə səbəb olur.
Coğrafiyaçı alim müsahibəsində Azərbaycanda buzlaqların vəziyyəti, onların  qorunması, əriməsinin ölkənin  kənd təsərrüfatına, hidroenergetika və su təchizatına təsiri, buzlaqların qorunması  haqqında  beynəlxalq və regional təşəbbüslər və s. kimi məsələlərə aydınlıq gətirib. Gürcüstanda “Cənubi Qafqazda Adaptasiya üzrə Regional Dialoq”  mövzusunda keçirilən tədbirdən  söhbət açan N.Cəfərova  bildirib ki, orada etdiyi   “Azərbaycanda iqlim dəyişikliyinin qar və buz örtüyünə təsiri: qiymətləndirmə, uyğunlaşma və siyasətlə bağlı cavab tədbirləri” mövzusundakı çıxışında dövlət siyasəti çərçivəsində buzlaqların vəziyyəti, monitorinqi və adaptasiya tədbirləri haqqında geniş məlumat verib. Onun sözlərinə görə 2000-ci ildən 2020-ci ilə qədər onların sahəsi sənayeşmədən əvvəlki səviyyələrlə müqayisədə 23%-dən çox azalıb. Hətta kiçik istiləşmə də əriməni sürətləndirir.

В газете «Каспий» опубликовано интервью с Натаван Джафаровой, ведущим научным сотрудником Института географии имени академика Г. Алиева МНО АР, под заголовком «Угроза исчезновения ледников».
Отмечается, что ООН объявила 2025 год годом защиты ледников. Это не случайно, поскольку глобальное потепление приводит к их таянию по всему миру.
В своем интервью географ осветила такие вопросы, как состояние ледников Азербайджана, их охрана, влияние таяния на сельское хозяйство, гидроэнергетику и водоснабжение страны, международные и региональные инициативы по защите ледников и др. Говоря о прошедшем в Грузии мероприятии на тему «Региональный диалог по адаптации на Южном Кавказе», Н. Джафарова отметила, что в своем выступлении на тему «Влияние изменения климата на снежный и ледяной покров Азербайджана: оценка, адаптация и меры реагирования на уровне политики» она предоставила обширную информацию о состоянии ледников, мониторинге и мерах адаптации в рамках государственной политики. По ее словам, с 2000 по 2020 год их площадь сократилась более чем на 23% по сравнению с доиндустриальным уровнем. Даже небольшое потепление ускоряет таяние.