Cİ alimləri Xəzərə dair Beynəlxalq konfransda çıxış ediblər Okt 07, 2025 | 05:10 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Bakı Konqres Mərkəzində “Xəzər dənizi üçün dönüş nöqtəsi: COP29 və UNOC 2025 nəticələrindən COP30 üzrə fəaliyyətə” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü, IDEA İctimai Birliyi və CASPISNET elmi şəbəkəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfrans 10-dan çox ölkədən olan ekspertləri bir araya gətirib. Məqsəd dəniz ekologiyası, dayanıqlı akvakultura, hidroloji tədqiqatlar, coğrafi informasiya sistemləri və digər müvafiq sahələr üzrə ixtisaslaşmış mütəxəssislərin dəniz səviyyəsinin dəyişkənliyi, dəniz bioçeşidliyinin qorunması və ekoloji balans üzrə bilik mübadiləsi aparması və ortaq həll yollarının müəyyənləşdirilməsi olub.
Tədbirdə Xəzər dənizinin üzləşdiyi artan ekoloji problemlər - dünyanın ən böyük qapalı su hövzəsi olan bu dənizdə su səviyyəsinin əhəmiyyətli dərəcədə azalması, dəniz bioçeşidliyinin tükənməsi, sahil ekosistemlərinin deqradasiyası, çirklənmənin artması və s. kimi məsələlər müzakirə mövzusu olub.
Konfransda AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun alimləri – baş direktor v.i.e. c.ü.f.d. dosent Zaur İmrani Xəzərin səviyyə tərəddüdlərinin iqtisadiyyata, turizmə təsiri, Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası  şöbəsinin müdiri c.e.d. Səid Səfərov külək rejiminin səviyyə dəyişmələrinə təsiri, Xəzərin səviyyə problemi şöbəsinin böyük elmi işçisi, c.ü.f.d., CASPISNET-in Azərbaycan üzrə həmsədri Elnur Səfərov isə Xəzər dənizinin sahillərinin plastiklərlə çirklənməsi mövzularında çıxış ediblər.

Ученые ИГ выступили на Международной конференции по Каспийскому морю Окт 07, 2025 | 05:10 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Бакинском конгресс-центре прошла международная конференция «Поворотный момент для Каспийского моря: от итогов КС-29 и Конференции ООН по регулированию чрезвычайных ситуаций (UNOC 2025) к действиям на КС-30».
Конференция, инициированная вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой и организованная общественным объединением IDEA и научной сетью CASPISNET, объединила экспертов из более чем 10 стран. Цель конференции – обмен знаниями об изменчивости уровня моря, защите морского биоразнообразия и экологического баланса, а также поиск общих решений.
На мероприятии обсуждались растущие экологические проблемы, с которыми сталкивается Каспийское море – значительное снижение уровня воды в этом море, являющемся крупнейшим замкнутым водоемом в мире, истощение морского биоразнообразия, деградация прибрежных экосистем, рост загрязнения и т. д.
На конференции выступили ученые Института географии имени академика Г. Алиева МНО АР– и.о. генерального директора, д.ф.г. доцент Заур Имрани – с докладом о влиянии колебаний уровня Каспийского моря на экономику и туризм, заведующий отделом гидрометеорологии Каспийского моря, д.г.н. Саид Сафаров – с докладом о влиянии ветровых режимов на изменение уровня моря, а старший научный сотрудник отдела проблем уровня Каспийского моря,  сопредседатель CASPISNET по Азербайджану д.ф.г. Эльнур Сафаров – с докладом о загрязнении пластиком побережий Каспийского моря.