Cİ nümayəndələri “Xəritəçilik İşçi Qrupu”nun iclasında iştirak ediblər Dek 04, 2025 | 01:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi katibi c.ü.f.d dosent Səidə Zeynalova və Geoinformatika və kartoqrafiya şöbəsinin kiçik elmi işçisi Nazim Gəraylı 2-3 dekabr 2025-ci il tarixlərində Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin Bakıda keçirilən “Xəritəçilik İşçi Qrupu”nun ikinci iclasında iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə, həmçinin müşahidəçi qismində Macarıstan və Şimali Kipr Türk Respublikasının geodeziya və kartoqrafiya sahəsinə cavabdeh qurumlarının nümayəndələri iştirak edib.
Görüş zamanı həmçinin işğaldan azad edilən Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında tarixi Zəfərdən sonra həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək Dünya Şəhərsalma Forumu – WUF13 üzrə hazırlıq prosesi, gündəlik istiqamətlər və regional əməkdaşlıq imkanları barədə qonaqlara geniş təqdimat olunub.
İştirakçılar türk dövlətlərinin nümayəndələri ilə institutlararsı təcrübə mübadiləsinin aparılması və coğrafi məlumatların effektiv istifadəsi istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarının artırılmasını müzakirə ediblər.

Представители ИГприняли участие в заседании «Рабочей группы по картографии» Дек 04, 2025 | 01:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ученый секретарь Института географии им. акад. Г. Алиева МНО АР, доц. Саида Зейналова и младший научный сотрудник отдела геоинформатики и картографии Назим Герайлы приняли участие во втором заседании «Рабочей группы по картографии» государств-членов Организации тюркских государств (ОТГ), состоявшемся в Баку 2-3 декабря 2025 года.
В мероприятии приняли участие представители органов, ответственных за геодезию и картографию, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции, а также Венгрии и Турецкой Республики Северного Кипра в качестве наблюдателей.
В ходе заседания также была предоставлена подробная информация о масштабных восстановительных и строительных работах, проводимых после исторической Победы в освобожденных Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах. В то же время гостям была представлена подробная презентация о ходе подготовки, ежедневных направлениях и возможностях регионального сотрудничества в рамках Всемирного форума городов (WUF13), который пройдет в Баку в 2026 году.
Участники обсудили возможность проведения межведомственного обмена опытом с представителями тюркоязычных государств и расширения возможностей сотрудничества в сфере эффективного использования географической информации.