Coğrafiyaçı alim Asiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib Dek 10, 2025 | 05:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru professor Rza Mahmudov Asiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib.
Bu təşkilat 2025-ci ilin noyabrından  Çin Xalq Respublikasında fəaliyyətə başlayıb. Yeni qurumun əsas məqsədi Asiya ölkələri arasında elmi inteqrasiyanı gücləndirmək, qabaqcıl tədqiqatçıları bir platformada birləşdirmək və qlobal elmi müzakirələrdə regionun rolunu artırmaqdır.
Yaradılan Akademiyanın ilk tərkibinə 121 alim daxil edilib. Üzvlər təkcə Asiya ölkələrini deyil, həmçinin ABŞ, Fransa, Yunanıstan, Moldova və Belarus kimi Asiya hüdudlarından kənarda yerləşən dövlətləri də təmsil edir. Akademiyaya Çin, Rusiya, Hindistan, Yaponiya, Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan, Tacikıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və Pakistan kimi ölkələrdən tanınmış elm adamları seçilib.
Azərbaycan alimlərinin bu quruma qəbul olunması ölkəmizin elmi tərəqqisinə, beynəlxalq əməkdaşlığın genişlənməsinə və müasir tədqiqatlara inteqrasiyasına mühüm töhfə verəcək. Bu uğur həm də dünya elmi məkanında Azərbaycanın getdikcə güclənən mövqeyini təsdiqləyir.
Coğrafiya İnstitutunun kollektivi hörmətli alimimiz Rza Mahmudovu bu əlamətdar hadisə münasibəti ilə təbrik edir və ona gələcək fəaliyyətində yeni-yeni nailiyyətlər arzu edir!

Доктор географических наук, профессор Рза Махмудов, заведующий отделом Гидрологии и водных ресурсов Института географии МНОАР, избран действительным членом Азиатской академии наук.
Эта организация начала свою деятельность в Китайской Народной Республике в ноябре 2025 года. Главная цель новой организации – укрепление научной интеграции между азиатскими странами, объединение ведущих исследователей на одной платформе и повышение роли региона в глобальных научных дискуссиях.
Первый состав Академии включает 121 ученого. Они представляют не только азиатские страны, но и государства, расположенные за пределами Азии, такие как США, Франция, Греция, Молдова и Беларусь. В Академию избраны известные ученые из таких стран, как Китай, Россия, Индия, Япония, Турция, Азербайджан, Грузия, Казахстан, Таджикистан, Узбекистан, Кыргызстан и Пакистан.
Принятие азербайджанских ученых в эту организацию внесет значительный вклад в научный прогресс нашей страны, расширение международного сотрудничества и его интеграцию в современные исследования. Этот успех также подтверждает все более сильные позиции Азербайджана на мировой научной арене.
Сотрудники Института географии поздравляют нашего уважаемого ученого Рзу Махмудова с этим знаменательным событием и желают ему новых достижений в дальнейшей деятельности!