26 yanvar tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutu PHŞ-nin Elmi Şurasının iclası keçirilib. İclas İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə baş tutub.
İclasda gündəlikdə duran məsələlər barədə Elmi Şura üzvlərinə ətraflı məlumat verilib, müzakirələr aparılıb. İlk olaraq 29 nəfər Şura üzvü seçilərək təsdiq olunub. Gündəlikdə əsas yer tutan məsələlərdən biri institutda birləşmə nəticəsində formalaşdırılmış laboratoriyaların elmi mövzularının müzakirəsi olub. Birləşmiş laboratoriyaların təqdim etdiyi elmi mövzular Elmi Şura üzvləri tərəfindən dinlənilib, müzakirə edilib və müvafiq təkliflər səsləndirilib. Qərara alınıb ki, laboratoriya rəhbərləri ilə birgə müzakirə olunmuş elmi mövzuların yekun variantı təsdiq üçün institut rəhbərliyinə təqdim edilsin.
İclas çərçivəsində AMEA-nın müxbir üzvü R.H. Qardaşovun 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik mərasimi də keçirilib. Zaur İmrani və institutun kollektivi yubilyarı səmimi təbrik edərək ona elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Eyni zamanda, Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF-13) Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı planlaşdırılan tədbirlər müzakirə olunub. Bu istiqamətdə Coğrafiya İnstitutunun görəcəyi işlər və mümkün elmi töhfələr diqqətə çatdırılıb.
İclasın sonunda Elmi Şura üzvlərinə Coğrafiya İnstitutunda növbəti 6 ay ərzində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər planı təqdim edilib, plan ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb və müvafiq tövsiyələr verilib.

Состоялось заседание Учёного совета Института географии 2026-01-26 15:54:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
26 января состоялось очередное заседание Учёного совета Института Географии  Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Заседание прошло под председательством исполняющего обязанности директора Института, доктора географических наук, доцента Заура Имрани.
Членам Учёного совета была предоставлена подробная информация по вопросам повестки дня, состоялись обсуждения. Одним из основных вопросов стало рассмотрение научных тем лабораторий, сформированных в результате объединения. Представленные объединёнными лабораториями научные темы были заслушаны, обсуждены членами Учёного совета и по ним были высказаны соответствующие предложения. Было принято решение представить окончательные варианты научных тем, обсуждённых совместно с руководителями лабораторий, на утверждение руководству института.
В рамках заседания также состоялась церемония поздравления члена-корреспондента НАНА Р.Г. Кардашова по случаю его 70-летнего юбилея. Заур Имрани и коллектив института тепло поздравили юбиляра и пожелали ему успехов в научной деятельности.
Кроме того, были обсуждены планируемые мероприятия в связи с проведением в Азербайджане 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству (WUF-13). Было уделено внимание задачам Института географии в этом направлении и возможному научному вкладу.
В завершение заседания членам Учёного совета был представлен план мероприятий, намеченных к реализации в Институте географии в течение ближайших шести месяцев, проведён обмен мнениями и даны соответствующие рекомендации.