Görkəmli alim, akademik Ramiz Məmmədovun xatirəsi ehtiramla yad edilir Fev 04, 2026 | 02:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Fevralın 4-ü görkəmli coğrafiyaçı alim, tanınmış xəzərşünas və okeanoloq, akademik ART ETN Coğrafiya İnstitutunun sabiq direktoru, Dövlət mükafatı laureatı, “Şöhrət” ordenli, akademik Ramiz Məmmədovun anadan olmasının 76-cı ildönümüdür.
Akademik Ramiz Məmmədovun elmi tədqiqatları əsasən Xəzər dənizinin ən aktual problemlərinə — onun hidrologiyasına və hidrofizikasına, atmosferlə dənizin qarşılıqlı təsirinə, dənizdə turbulent mübadilə və turbulent diffuziya proseslərinin öyrənilməsinə, dəniz səviyyəsinin dəyişməsinə, iqlim dəyişmələrinin Xəzər dənizinə təsirinə, çirkləndirici maddələrin dəniz mühitində yayılmasının fiziki-coğrafi modellərinin yaradılmasına, Xəzər dənizinin hüquqi statusu probleminə və ümumilikdə Xəzərin ekocoğrafiyasına həsr olunmuşdur.
Akademik Ramiz Məmmədov 320-dən artıq elmi məqalənin, 15 kitabın və 1 atlasın müəllifidir. Onun 20-dən çox elmi işi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının mühüm elmi nəticələrinin siyahısına daxil edilmişdir.
Zəngin elmi irsi, yüksək təşkilatçılıq qabiliyyəti, fədakar əməyi və insanlara olan səmimi münasibəti ilə seçilən akademik Ramiz Məmmədov Azərbaycan coğrafiya elminin inkişafında silinməz iz qoymuş, yetişdirdiyi kadrlar və yaratdığı elmi məktəb vasitəsilə öz adını elm tariximizə əbədi həkk etmişdir. Onun parlaq şəxsiyyəti və nəcib insanlığı onu tanıyan hər kəsin yaddaşında daim yaşayacaqdır.
Akademikin doğum günü münasibətilə İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı onun məzarını ziyarət etmiş, xatirəsini ehtiramla yad etmiş, məzarı üzərinə gül dəstəsi qoymuşdur.

Память выдающегося учёного, академика Рамиза Мамедова, почтительно чтится 2026-02-04 14:46:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
4 февраля исполняется 76 лет со дня рождения выдающегося учёного-географа, известного каспиеведа и океанолога, академика, бывшего директора Института географии НАНА, лауреата Государственной премии, кавалера ордена «Шохрат» — академика Рамиза Мамедова.
Научные исследования академика Р. Мамедова были в основном посвящены наиболее актуальным проблемам Каспийского моря: его гидрологии и гидрофизике, взаимодействию атмосферы и моря, процессам турбулентного обмена и турбулентной диффузии в морской среде, колебаниям уровня моря, влиянию климатических изменений на Каспий, созданию физико-географических моделей распространения загрязняющих веществ в морской среде, проблеме правового статуса Каспийского моря, а также экогеографии Каспия в целом.
Академик Рамиз Мамедов является автором более 320 научных статей, 15 монографий и 1 атласа. Более 20 его научных работ включены в перечень важнейших научных достижений Национальной академии наук Азербайджана.
Благодаря своему богатому научному наследию, высоким организаторским качествам, самоотверженному труду и искреннему отношению к людям академик Рамиз Мамедов оставил неизгладимый след в развитии географической науки Азербайджана. Через подготовленные им кадры и созданную научную школу его имя навсегда вписано в историю отечественной науки. Его яркая личность и благородство навсегда останутся в памяти всех, кто его знал.
В связи с годовщиной со дня рождения академика председатель Профсоюзной организации Института Камран Рамазанлы посетил его могилу, почтил память и возложил цветы.