AR ETN Coğrafiya İnstitutu PHŞ-nin əməkdaşı beynəlxalq geourbanistika konfransında Azərbaycan şəhərlərinin funksional tipologiyasına dair məruzə ilə çıxış edib Apr 24, 2026 | 11:04 / KONFRANSLAR
Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun “Əhali coğrafiyası” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d  dosent Etibar Bədəlov aprelin 23-ü Moskva şəhərində keçirilən “Müasir dünyada şəhərlər” mövzusunda VI Geourbanistika Beynəlxalq Elmi Konfransında onlayn formatda Zoom platforması vasitəsilə iştirak edib.
Rusiyanın Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutu və Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti Coğrafiya fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə alim məruzə ilə çıxış edib.
Etibar Bədəlov “Azərbaycan şəhərlərinin funksional tipologiyası” mövzusunda təqdimatında ölkə şəhərlərinin sosial-iqtisadi inkişaf xüsusiyyətləri, ixtisaslaşma istiqamətləri, urbanizasiya prosesləri və şəhər məskunlaşma sistemində tutduqları mövqelər barədə geniş məlumat verib.
Konfrans çərçivəsində müxtəlif ölkələrdən qatılan alim və mütəxəssislər müasir urbanizasiya çağırışları, şəhər idarəetməsi, dayanıqlı inkişaf, demoqrafik proseslər və şəhər coğrafiyasının aktual problemləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan elminin təmsil olunması, eləcə də ölkəmizin şəhərsalma və urbanizasiya sahəsində aparılan tədqiqatların beynəlxalq elmi ictimaiyyətə təqdim edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

23 апреля ведущий научный сотрудник лаборатории «География населения» Института географии Министерства науки и образования, кандидат географических наук, доцент Этибар Бадалов принял участие в VI Международной научной конференции по геоурбанистике на тему «Города в современном мире», проходившей в Москве, в онлайн-формате через платформу Zoom.
На мероприятии, организованном совместно Институтом географии Российской академии наук и географическим факультетом Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова, ученый выступил с докладом.
В своей презентации на тему «Функциональная типология городов Азербайджана» Этибар Бадалов подробно рассказал о социально-экономических особенностях развития городов страны, направлениях их специализации, процессах урбанизации и их роли в системе городского расселения.
В рамках конференции ученые и специалисты из разных стран обменялись мнениями по актуальным вопросам современных урбанизационных вызовов, городского управления, устойчивого развития, демографических процессов и проблем городской географии.
Представление азербайджанской науки на международном мероприятии, а также презентация исследований, проводимых в нашей стране в области градостроительства и урбанизации, международному научному сообществу имеют важное значение.