AR ETN Coğrafiya İnstitutunda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində maarifləndirici tədbir keçirilib İyn 08, 2026 | 03:06 / TƏDBİRLƏR
“İnsan Hüquqları Günü” ilə əlaqədar olaraq 18 may – 18 iyun tarixlərini əhatə edən “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunda maarifləndirici tədbir təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun elmi katibi,c.ü.f.d Səidə Zeynalova qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı” təsdiqlənmiş, bununla da insan hüquqlarının müdafiəsi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən olunmuşdur. Bu strateji kurs bu gün də ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun doktorantı Ayşən Məmmədova "İnsan Hüquqları: Hər kəs üçün ədalət, bərabərlik və layıqli əmək" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, insan hüquqlarının tarixi inkişaf mərhələlərinə toxunaraq, 1215-ci il "Maqna Karta" (Böyük Azadlıqlar Xartiyası), 1948-ci il BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi və 1995-ci ildə qəbul edilmiş Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası kimi mühüm hüquqi sənədlərin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Məruzədə ölkəmizdə insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində 2001-ci ildə Ombudsman təsisatının yaradılması və Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 18 iyunun ölkədə "Milli İnsan Hüquqları Günü" kimi təsis edilməsi mühüm tarixi nailiyyətlər kimi qeyd olunub. A. Məmmədova, həmçinin insan hüquqlarının mülki, siyasi, sosial və iqtisadi aspektlərini strukturlaşdırılmış şəkildə təhlil edərək, bu hüquqların qorunmasında layıqli əmək şəraitinin önəmini vurğulayıb.
Sonda institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı çıxış edərək, “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində təşkil edilən bu cür maarifləndirici tədbirlərin məqsədi, cəmiyyət üçün əhəmiyyəti və institut əməkdaşlarının hüquqi savadlılığının artırılmasındakı rolu haqqında ətraflı məlumat verib.

В Институте географии Министерства науки и образования АР в рамках «Месячника прав человека» состоялось просветительское мероприятие Июн 08, 2026 | 03:06 / МЕРОПРИЯТИЯ
В связи с Днём прав человека в Институте географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики было организовано просветительское мероприятие в рамках «Месячника прав человека», который проходит с 18 мая по 18 июня.
Открывая мероприятие вступительным словом, учёный секретарь института, доктор философии по географическим наукам Саида Зейналова отметила, что 18 июня 1998 года Общенациональный лидер Гейдар Алиев утвердил Государственную программу по защите прав человека, тем самым определив защиту прав человека одним из приоритетных направлений государственной политики. По её словам, этот стратегический курс сегодня успешно продолжается Президентом страны Ильхамом Алиевым.
Затем докторант Института географии Айшен Мамедова выступила с докладом на тему «Права человека: справедливость, равенство и достойный труд для каждого». Она осветила основные этапы исторического развития прав человека, подчеркнув значение таких важных правовых документов, как Великая хартия вольностей (Magna Carta) 1215 года, Всеобщая декларация прав человека ООН 1948 года и Конституция Азербайджанской Республики, принятая в 1995 году.
В докладе также было отмечено, что важными историческими достижениями в сфере защиты прав человека в Азербайджане стали создание в 2001 году института Омбудсмена и учреждение 18 июня Национальным днём прав человека в соответствии с распоряжением Президента Ильхама Алиева. А. Мамедова также структурированно проанализировала гражданские, политические, социальные и экономические аспекты прав человека, подчеркнув важность обеспечения достойных условий труда для защиты этих прав.
В завершение председатель профсоюзной организации института Камран Рамазанлы выступил с речью, в которой подробно рассказал о целях подобных просветительских мероприятий, проводимых в рамках «Месячника прав человека», их значении для общества и роли в повышении правовой грамотности сотрудников института.