Coğrafiya İnstitutunda çöl tədqiqatları davam etdirilir İyn 18, 2026 | 04:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR ETN Coğrafiya İnstitutunun “Geoməkan analitikası və kartoqrafiya” laboratoriyasının 2026-cı il üzrə əsas elmi-tədqiqat işi çərçivəsində Gəncə–Daşkəsən iqtisadi rayonu üzrə elektron tematik xəritələrin hazırlanması məqsədilə laboratoriyanın əməkdaşları N.Cəfərova, E.Soltanov, S.Tağıyeva və M.Hüseynova 1–5 iyun tarixlərində Gəncə şəhəri və Daşkəsən rayonunda çöl tədqiqatları aparmışlar.
Ezamiyyətin əsas məqsədi əvvəlcədən hazırlanmış elektron xəritələrin, geoməkan məlumat bazalarının və rəqəmsal relyef modeli əsasında əldə edilmiş nəticələrin faktiki çöl şəraiti ilə müqayisə olunması, xəritələrdə qeydə alınmış obyektlərin koordinatlarının, yerləşmə xüsusiyyətlərinin və mövcud vəziyyətinin dəqiqləşdirilməsi olmuşdur.
Gəncə şəhəri üzrə obyekt və infrastrukturun məkan üzrə cəmlənmə xüsusiyyətlərini əks etdirən xəritə əsasında müəyyən edilmiş “qaynar nöqtələr” yerində müşahidə edilmişdir. Tədqiqat zamanı şəhərin ayrı-ayrı hissələrində nəqliyyat, ticarət, xidmət, sosial və inzibati obyektlərin yüksək sıxlıqla cəmləndiyi ərazilər yoxlanılmışdır. Aparılmış yoxlamalar nəticəsində obyekt və infrastrukturun cəmlənmə xəritəsində müəyyən edilən qaynar nöqtələrin böyük hissəsinin faktiki vəziyyətlə uyğun gəldiyi müəyyən olunmuşdur. Bununla yanaşı, şəhərin yeni inkişaf edən yaşayış və xidmət sahələrində əlavə cəmlənmə zonalarının formalaşdığı müşahidə edilmişdir. Bu məlumatlar yekun elektron xəritənin aktuallığının və məkan dəqiqliyinin artırılması üçün istifadə edilmişdir.
Daşkəsən rayonunda aparılmış çöl tədqiqatları zamanı dağ-mədən sahələrinin yerləşməsi, fəaliyyət miqyası və infrastrukturla əlaqəsi araşdırılmışdır. Mədənlərə xidmət edən yol, enerji, su və istehsal infrastrukturu qiymətləndirilmiş, dağ-mədən fəaliyyətinin landşafta təsiri müşahidə edilmişdir.Açıq hasilat nəticəsində relyefin dəyişməsi, karxana və süxur tullantısı sahələrinin yaranması, torpaq-bitki örtüyünün pozulması və eroziya proseslərinin güclənməsi qeydə alınmışdır. Peyk təsvirləri və çöl məlumatları əsasında mədən sahələrinin genişlənməsi, sərhədləri və təsir zonaları dəqiqləşdirilmişdir. DEM modeli üzrə yüksəklik, yamac, su axın istiqamətləri, axın yığılması və Topoqrafik Nəmlik İndeksi təhlil edilmiş, karxanaların və yolların təbii drenaj sisteminə təsiri müəyyən olunmuşdur. Toplanmış məlumatlar elektron xəritələrin və geoməkan məlumat bazasının yenilənməsində istifadə ediləcəkdir. Bununla yanaşı, sənaye və dağ-mədən məhsullarının daşınmasına xidmət edən mövcud nəqliyyat infrastrukturu araşdırılmış, avtomobil və dəmir yolu şəbəkəsinin istehsal sahələri ilə əlaqəsi qiymətləndirilmişdir. Məhsulların daşınmasının səmərəliliyinin artırılması məqsədilə perspektiv nəqliyyat marşrutlarının müəyyənləşdirilməsi, yeni yolların salınması və yükdaşıma imkanlarını genişləndirəcək yeni stansiyanın yaradılması üçün məkan təhlili aparılmışdır. Təklif olunan yol və stansiya istiqamətlərinin gələcəkdə elektron tematik xəritələrdə əks etdirilməsi nəzərdə tutulur.

В Институте географии продолжаются полевые исследования Июн 18, 2026 | 04:06 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В рамках основного научно-исследовательского проекта на 2026 год лаборатории «Геопространственная аналитика и картография» Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики сотрудники лаборатории Н. Джафарова, Э. Солтанов, С. Тагиева и М. Гусейнова в период с 1 по 5 июня провели полевые исследования в городе Гянджа и Дашкесанском районе с целью подготовки электронных тематических карт Гянджа-Дашкесанского экономического района.
Основной целью командировки стало сопоставление заранее подготовленных электронных карт, геопространственных баз данных и результатов, полученных на основе цифровой модели рельефа, с фактическими полевыми условиями, а также уточнение координат объектов, отмеченных на картах, особенностей их расположения и текущего состояния.
На основе карты, отражающей особенности пространственной концентрации объектов и инфраструктуры города Гянджа, были обследованы выявленные «горячие точки». В ходе исследования были проверены территории города с высокой плотностью транспортных, торговых, сервисных, социальных и административных объектов. Результаты проверки показали, что большая часть выявленных на карте «горячих точек» соответствует реальному положению дел. Вместе с тем было отмечено формирование дополнительных зон концентрации в новых развивающихся жилых и сервисных районах города. Эти данные были использованы для повышения актуальности и пространственной точности итоговой электронной карты.
Во время полевых исследований в Дашкесанском районе были изучены расположение горнодобывающих объектов, масштабы их деятельности и их связь с инфраструктурой. Была проведена оценка дорожной, энергетической, водной и производственной инфраструктуры, обслуживающей месторождения, а также изучено влияние горнодобывающей деятельности на ландшафт.
Были зафиксированы изменения рельефа в результате открытой добычи полезных ископаемых, образование карьеров и участков складирования горных отходов, нарушение почвенно-растительного покрова и усиление эрозионных процессов. На основе спутниковых снимков и полевых данных были уточнены масштабы расширения горнодобывающих участков, их границы и зоны влияния.
С использованием цифровой модели рельефа (DEM) были проанализированы высота, крутизна склонов, направления водных потоков, накопление стока и топографический индекс влажности, а также определено влияние карьеров и дорог на естественную дренажную систему.
Собранные данные будут использованы для обновления электронных карт и геопространственной базы данных. Кроме того, была изучена существующая транспортная инфраструктура, обеспечивающая перевозку промышленной и горнодобывающей продукции, а также оценена взаимосвязь автомобильной и железнодорожной сети с производственными объектами.
С целью повышения эффективности транспортировки продукции был проведён пространственный анализ для определения перспективных транспортных маршрутов, строительства новых дорог и создания новой станции, которая позволит расширить возможности грузоперевозок. Предполагается, что предлагаемые направления дорог и расположение станции в дальнейшем будут отражены на электронных тематических картах.