Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Böyük Qafqazın cənub yamacında ekoloji risklərin qiymətləndirilməsi üzrə ekspedisiya aparıblar İyl 28, 2026 | 03:07 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Respublika Prezidentinin “Ətraf mühitə və insan sağlamlığına mənfi təsir göstərən vibrasiya və səs-küy çirklənmələri normaları haqqında” Fərmanını və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının “Azərbaycanda havanın çirklənməsinin ən ciddi ekoloji problemlərdən biri olması” xəbərdarlığını əsas tutaraq AR Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutu PHŞ əməkdaşları elmi-tədqiqat işləri aparmışlar.
Coğrafi ekologiya laboratoriyasının müdiri a.ü.f.d., dos. Ə.Əliyev, əməkdaşlar c.ü.f.d, dos. F.Xəlilov, a.ü.f.d. T.İslamzadə, kiçik elmi işçi R.Hüseynov 20-24 iyul tarixlərində “Böyük Qafqazın cənub yamacının şərq hissəsi və ona bitişik ərazilərdə (Şamaxı-İsmayıllı rayonları üzrə)” hesabat növzusu ilə ələqədar olaraq ekspedisiyada olmuşlar.
Tədqiqatın əsas məqsədi regionda ekocoğrafi şəraitin öyrənilməsi, vibrasiya və səs-küylə çirklənmə, hava keyfiyyətinə təsir edən amillərin qiymətləndirilməsi, həmçinin ekoloji risklərin xəritələşdirilməsi olmuşdur. Ekspedisiya zamanı ərazidə müşahidələr aparılmış, geoinformasiya texnologiyaları vasitəsilə hazırlanmış xəritələr çöl şəraitində dəqiqləşdirilmişdir. Şəhər mühitində çirklənmənin qiymətləndirilməsi  məqsədilə torpaq və bitki nümunələri götürülmüşdür. Nümunələr hal-hazırda müxtəlif parametrlər üzrə analizə hazırlanır. Tədqiqat hal-hazırda kameral şəraitdə davam etdirilir.

Опираясь на Указ Президента Республики «О нормах вибрационного и шумового загрязнения, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду и здоровье человека», а также на предупреждение Всемирной организации здравоохранения о том, что «загрязнение воздуха является одной из наиболее серьёзных экологических проблем в Азербайджане», сотрудники ПГС Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики провели научно-исследовательские работы.
Заведующий лабораторией географической экологии, доктор философии по географии, доцент Э.Алиев, а также сотрудники — доктор философии по географии, доцент Ф.Халилов, доктор философии по географии Т.Исламзаде и младший научный сотрудник Р.Гусейнов — в период с 20 по 24 июля находились в экспедиции по теме «Восточная часть южного склона Большого Кавказа и прилегающие к ней территории (по Шамахинскому и Исмаиллинскому районам)».
Основной целью исследования было изучение эколого-географических условий региона, оценка вибрационного и шумового загрязнения, факторов, влияющих на качество воздуха, а также картографирование экологических рисков. В ходе экспедиции на местности проводились наблюдения, а карты, подготовленные с помощью геоинформационных технологий, уточнялись в полевых условиях. С целью оценки загрязнения в городской среде были отобраны образцы почвы и растительности. В настоящее время образцы готовятся к анализу по различным параметрам. Исследование в настоящее время продолжается в камеральных условиях.