Məlum olduğu kimi, Prezident İlham Əliyev martın 2-də “Azərbaycan Respublikasının Hövqəladə Hallar Atlası”nın nəşri haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda redaksiya heyətinin tərkibi və proqram layihəsi təsdiqlənib. AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru akademik Ramiz Məmmədov Atlasın məsul katibi təyin olunub. Əsas icraçılar AMEA-nın H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya, eləcə də Geologiya və Geofizika İnstitutları təyin edilıb.
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurasının martın 30-da keçirilən iclasında akademik R.Məmmədov bu Sərəncamın icrası və Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Atlasının hazırlanması haqqında iclas iştirakçılarına geniş məlumat verib.
Akademik bildirib ki, ilk dəfə olaraq 2008-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Atlasının yaradılması barədə təşəbbüs qaldırmış, onun tərtib etdiyi layihə dəfələrlə müxtəlif səviyyələrdə müzakirə olunmuşdur. Azərbaycanda bu Atlasının yaradılması istiqamətində işlər iki il əvvəl başlamış və prezidentin məlum sərəncamından sonra sürətlənmişdir.
Coğrafiyaşünas alim Azərbaycan Respubikasının inkişaf edən dağıdıcı proseslərin baş verdiyi fəal dağlıq qurşaqda yerləşdiyini, bu amillərin qarşılıqlı təsirinin ildən-ilə fəallaşmasının nəticəsində sel, daşqın, zəlzələ, sürüşmə, quraqlıq, yanğın və digər bu kimi təbii-dağıdıcı hadisə və proseslərin ekoloji mühitə təsirinin artdığını diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, ölkə ərazisində baş vermiş və baş verə biləcək təbii dağıdıcı hadisələrin elmi cəhətdən sistemli şəkildə öyrənilməsi, onların törədə biləcəyi ziyan və risklərin kompleks qiymətləndirilməsi baxımından “Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Atlası”nın nəşri böyük əhəmiyyətə malikdir və gələcəkdə ölkədə təhlükəli ərazilərin əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsinə və nəzarət edilməsinə imkan verəcək.
Atlasın yaranmasının zəruriliyini ön plana çəkən akademik redaksiya heyəti, icraçılar, məqsəd və vəzifələr, xəritələrin siyahısı, tədqiqatın metod və vasitələri, gözlənilən nəticələr və s. haqqında geniş söhbət açıb. R.Məmmədov qeyd edib ki, proqram layihəsini hazırlayarkən bir sıra qabaqcıl ölkələrin müvafiq təcrübəsindən yararlanıb, müsbət halları hazırkı layihənin tərtibində tətbiq etməyə çalışıb. Akademik vurğulayıb ki, xarici mütəxəssislərin qabaqcıl təcrübəsindən istifadə etmək məqsədilə onların treninqlər keçirməsi üçün ölkəmizə dəvət olunması nəzərdə tutulur. Alim Atlasın hazırlanması üçün 200-dən artıq xəritənin tərtibinə ehtiyac olduğunu da diqqətə çatdırıb.
İclasda mövzu ilə bağlı bütün suallar cavablandırıldıqdan sonra hazırlanacaq xəritələrin sahələr üzrə bölgüsü aparılıb.

АТЛАС ЧС АР 2016-03-30 22:26:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Как известно, 2 марта Президентом Ильхамом Алиевым было подписано Распоряжение об издании  Атлас Чрезвычайных Ситуаций Азербайджанской Республики.
В распоряжении были утверждены состав редакционной коллегии и программа. Директор Института Географии им.акад. Г.А.Алиева, академик НАНА Рамиз Мамедов назначен ответственным секретарем Атласа. Основными исполнителями являются Институт Географии, а также Институт геологии и Геофизики.
На заседании Ученого Совета Института Географии НАНА от 30 марта академик Р.Мамедов дал обширную информацию об исполнении Распоряжения и подготовке Атласа Чрезвычайных Ситуаций Азербайджанской Республики.
Академик сообщил, что впервые в 2008 году он выдвинул инициативу о создании такого атласа. Его проект не раз обсуждался на разных уровнях. В Азербайджане работы по его подготовке были начаты два года назад, а после известного распоряжения Президента были ускорены.
Ученый-географ обратил внимание на расположение развивающихся деструктивных процессов в активном горном поясе, в результате активизации взаимного влияния таких факторов  из года в год он отметил усиление влияния на окружающую среду селей, наводнений, землетрясений, оползней, засухи, пожаров и других природно-деструктивных происшествий и процессов.
По его утверждению, Атлас Чрезвычайных Ситуаций Азербайджанской Республики представляет собой большой интерес с точки зрения оценки комплекса рисков и ущерба в результате разрушительных процессов, которые произошли и могут произойти, и позволит определить опасные зоны в стране, а также проконтролировать их в будущем.
Академик подчеркнул первоочередную важность создания Атласа и подробно рассказал о процессе этой работы. Он отметил, что при подготовке проекта программы воспользовался опытом передовых стран. Предусматривается также приглашать зарубежных специалистов для тренингов.
Будет разработано более 200 карт
Во время собрания были даны ответы на все вопросы и произведено распределение необходимых карт по отраслям.