Noyabrın 13-də AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Misir Ərəb Respublikasından ölkəmizə qonaq gəlmiş Neft Tədqiqatları İnstitutunun (MNTİ) nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Məqsəd bu iki qurum arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması olub.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov qonaqları salamladıqdan sonra İnstitutun fəaliyyəti, əsas tədqiqat sahələri, beynəlxalq əlaqələri və s. haqqında misirli qonaqlara qısa məlumat verib, onları xüsusi maraqlandıran okeanologiya sahəsində görülən işlərdən danışıb. MNTİ-nin direktoru, professor Əhməd Məhəmməd Əl-Sabah öz növbəsində, səmimi qəbula görə məmnunluğunu bildirib və rəhbəri olduğu institut barəsində məlumat verib. Misirli alim diqqətə çatdırıb ki, Coğrafiya İnstitutu ilə elmi əməkdaşlıq hər iki institut üçün xeyirli olacaq.
Sonra tərəflər arasında əməkdaşlıqla bağlı müzakirələr aparılıb. Yekunda hər iki elmi müəssissə arasında okeanologiya sahəsində layihə və inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsi, o cümlədən doktorantların birgə hazırlanması, akademik və tələbə mübadiləsi haqqında anlaşma memorandumunun hazırlanması qərara alınıb.

Египетские коллеги встретились с руководством ИГ Ноя 13, 2017 | 12:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
13 Ноября в Институте Географии им. акад. Г.Алиева Нана проведена встреча с делегацией Института Нефтяных исследований (MNTI) Египетской Арабской Республики, пребывавшей в нашей республике. Целью встречи было установление связей между двумя организациями в области науки и образования.
Директор Института Географии, академик Рамиз Мамедов, приветствовал гостей и дал гостям краткую информацию о деятельности института, основных областях исследований, международных связях и пр. Он рассказал им о работах в области океанологии. Директор  MNTİ, профессор Ахмед Махаммад Ал-Сабах, в свою очередь поблагодарил за теплый прием и проинформировал об институте, руководителем которого он является. Он отметил, что научное сотрудничество станет полезным для обеих сторон.
Затем состоялось обсуждение по  сотрудничеству. В итоге было принято решение о совместном осуществлении проектов в области океанологии и программ по развитию, совместной подготовке докторантов и меморандуме по академическому обмену студентов.