12-14 may tarixində AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilmiş "Daxili su hövzələrinin problemləri: Xəzər dənizi hövzəsinin tematik öyrənilməsi” mövzusunda Beynəlxalq konfransın davamı olaraq, sentyabrın 13-dən 18-dək Holiday Inn otelində Cİ-nin təşkilatçılığı ilə Xəzər dənizi regionuna aid beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi məqsədi ilə yaradılmış Xəzər Bölgəsinin Davamlı İnkişafı üzrə Beynəlxalq İşçi Qrupunun (IWG SDCSR) ümumi iclası və seminarları təşkil olunub.
«Xəzər dənizi ərazisinin dayanaqlı inkişafı üçün ətraf mühit və antropogen təhlükəsizliyinin qiymətləndirilməsi» layihələri üzrə keçirilən Beynəlxalq seminarlarda Avstraliya, ABŞ, Türkiyə, Almaniya, Çili, İran, İtaliya, Rusiya, Qazaxıstan, Koreya və digər 15 ölkədən 50 alim və mütəxəssis, Fransa və İsveçrə səfirliyi, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Elm Fondu (ECOSF), ESRI (Qərbi Asiya, Yaxın Şərq və Afrika), BP Azərbaycan, Lighthouse Geo, Rubicon Geosystems, Spectra, Provitaz - Alternativ Enerji, Azərbaycan Coğrafi Cəmiyyəti, Caspian Geomatics və bir çox digər qurumların nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirin ilk günü tələbələr və gənc tədqiqatçılar üçün "Su dövrü monitorinqi üçün peyk texnikasının ümumi təqdimatı" mövzusunda təlim kursu keçirilib.
Tədbiri keçirməkdə məqsəd mövcud problemlərin həlli yollarının araşdırılması, Xəzər regionunda regional səviyyədə qərar qəbuletmə sisteminin inkişafına yardım etmək və bu istiqamətdə beynəlxalq elmi əməkdaşlıq mübadiləsinin genişləndirilməsi olub.
5 gün keçən tədbirlərdə çoxlu sayda elmi məruzələr dinlənilərək müzakirə edilib, seminar və treninqlər, dəyirmi masalar təşkil olunub, diskussiyalar aparılıb.
Bağlanış günü Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov geniş məruzə ilə çıxış edib. Sonda bütün iştirakçılara minnətdarlıqla yanaşı, görülən işlərin müsbət nəticə verəcəyinə əminliyini bildirib.

Прошли семинары, посвященные международным проектам по Каспийскому морю Сен 17, 2018 | 04:09 / КОНФЕРЕНЦИИ
13-18 сентября, в отеле «Holiday Inn» при организации  ИГ им. акад. Г.Алиева НАНА были проведены семинары и общее собрание Международной рабочей группы (IWG SDCSR) по устойчивому развитию Каспийского района в целях проведения в жизнь международных проектов по Каспийскому региону. Это мероприятие явилось продолжением Международной конференции, проведенной в Баку 12-14 мая на тему: «Проблемы внутренних водных бассейнов: тематическое изучение бассейна Каспийского моря.
Более 50 ученых и специалистов из Австралии, США, Турции, Германии, Чили, Ирана, Италии, России, Казахстана, Кореи, Франции, Швейцарии и других стран приняли участие в международных семинарах по теме « Оценка экологической и антропогенной безопасности для устойчивого развития района Каспийского моря»,
В первый день мероприятия состоялся учебный курс для студентов и молодых исследователей на тему: «Презентация спутниковой техники для мониторинга водного цикла».
Мероприятие проводилось с целью изучения путей решения существующих проблем, содействия развитию принятия решения на региональном уровне, а также расширению международного научного сотрудничества в этом направлении.
В течение пяти дней проходило обсуждение многочисленных научных докладов, были организованы круглые столы и дискуссии. В день закрытия академик Рамиз Мамедов выступил с обширным докладом. Поблагодарив всех участников, он выразил уверенность в том, что проделанная работа даст положительный результат.