Əməkdaşımız "Vikimaniya 2019"-da ölkəmizi təmsil edib Avg 26, 2019 | 02:08 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı Aida Aslanova,  Vikipediya idarəçiləri Elgün Atalıyev və Eldar Əzimov avqustun 14-dən 19-dək İsveç Krallığının paytaxtı Stokholmda keçirilən 15-ci Beynəlxalq Vikimaniya konfransında Azərbaycanı təmsil ediblər.
Açılış günü təmsilçilərimiz Stokholm şəhər bələdiyyəsində Vikipediyanın yaradıcısı Cimmi Uels ilə görüşərək onunla birgə xatirə şəkli çəkdiriblər.
Azərbaycan vikipediyaçıları konfrans çərçivəsində Vikipediyanın bugünü və inkişaf perspektivləri, qarşıda duran vəzifə və problemlər, Vikimediya  layihələrində olan çatışmazlıqlar və digər müxtəlif mövzular üzrə təşkil olunmuş mühazirə  və görüşlərdə fəal iştirak edib, Vikipediyanın müxtəlif dil bölmələri üçün elektron elmin nəzəri problemləri ətrafında müzakirələr aparıblar.
Əməkdaşımız Aida Aslanova “Vikipediya və xəritələr” mövzusunun müzakirəsində Xəzər dənizinin 3d xəritəsini təqdim edib, “Vikipediya və təhsil” bölməsində isə vikipediyanın Azərbaycanın təhsil ocaqlarında tədris olunmasının lazımlığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın nümayəndə heyəti, eyni zamanda, digər ölkələrdən olan türkdilli vikipediyaçılarla görüşüb, gələcək planlar barədə fikir mübadiləsi ararıblar.
İştirakçılarımız həmçinin “Global Voices” təşkilatı tərəfindən keçirilmiş “CivilServant’s Research Summit” adlı seminarda da iştirak ediblər.

Наша сотрудница представляла нашу страну на «Викимании 2019» 2019-08-26 14:44:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудница ИГ НАНА Аида Асланова, администраторы Википедии Эльгюн Аталиев и Эльдар Азимов представляли Азербайджан на 15-й Международной конференции Викимании в Стокгольме, столице Королевства Швеция с 14 по 19 августа.
В день открытия наши представители встретились с основателем Википедии Джимми Уэльсом в муниципалитете города Стокгольм и сфотографировались с ним.
В ходе конференции наши представители участвовали в лекциях и встречах, обсуждали настоящее и будущее Википедии, ее проблемы и недостатки, а также теоретические проблемы электронной  науки для различных языковых разделов Википедии.
Наша коллега Аида Асланова представила карту Каспийского моря в 3D во время обсуждения «Википедия и  карты», а в разделе «Википедия и образование» подчеркнула необходимость преподавания в учебных заведениях
Азербайджанская делегация также встретилась с другими тюркоязычными представителями Википедии и обменялась планами на будущее.
Наши представители также приняли участие в исследовательском семинаре “CivilServant’s Research Summit”, организованном организацией “Global Voices”.