Coğrafiyaçı mütəxəssis: Əhalinin ərzaq təminatında problemlər olmayacaq Apr 17, 2020 | 10:04 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Dünyanı cənginə almış Covid 19 koronovirusunun yayılması nəticəsində Respublikada elan edilmiş karantin dövründə AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, dosent Ənvər Əliyev hazırda qaldığı ərazidə fürsətdən istifadə edərək təsərrüfatlardakı mövcud hallara dair bəzi müşahidələr aparmış, eləcə də Respublikadakı bəzi ekoloji problemlər barədə fikirlərini bildirmişdir.
Tədqiqatçı məlum vəziyyətə nikbin yanaşaraq, yaranmış durumda pozitiv ştrixlər axtarmış,  mənfi-müsbət cəhətləri müqayisəli təhlil etmiş, müəyyən nəticələrə gəlmişdir. Onun bildirdiyinə görə, karantin şəraiti ilə  əlaqədar Respublikada bəzi təsərrüfat sahələrində,  xüsusilə sənayedə  xeyli problemlərin  yaranması ilə yanaşı,  əksər istehsal  sahələrinin  dayandırılması ekoloji  baxımdan  ətraf mühitə  öz müsbət  təsirini göstərmişdir. Stasionar (fabrik, zavod və s.) və qeyri stasionar (nəqliyyat vasitələri) mənbələrdən olan tullantıların kəskin azalması  nəticəsində atmosferə atılan zəhərli maddələrin  miqdarı hiss olunacaq dərəcədə azalmışdır.
Azərbaycanda adi qaydada avtomobillər tərəfindən bir il ərzində 1 milyon 279 min tona qədər benzil istehlak olunurdu. Təsəvvür etsək ki, indiki halda şəhər, rayon avtomobillərinin hətta 50 %  işləməsə belə, artıq atmosferə atılan tonlarla  karbon və azot oksidləri,  aldehitlər, hiss, qurum  və s. kimi zəhərli maddələrin miqdarı yarıbayarı azalmış olar və atmosferdə  təmzilik getmiş olar. Bundan əlavə, ölkədə ağır yük maşımları il ərzində  827 min ton dizel yanacğından istifadə edirdilər ki,  bunlarda benzindən fərqli olaraq  hiss və qurumun  miqdarı daha artıqdır. Sərhədlərin müvəqqəti bağlanması nəticəsində xariclə işləyən və  ağır yük daşıyan əksər maşınların fəaliyyətinin dayandırılması atmosferin təmizlənməsində öz müsbət rolunu oynayır.
Buradan  belə nəticyəyə gəlmək olur ki, iqtisadiyyatın zəifləməsi nəticəsində atmosferə atılan zəhərli maddələrin miqdarı azalmış, havanın nisbətən təmizlənməsi insan  sağlamlığına müsbət təsirini göstərmiş, orqanizmdə immunitetin güclənməsinə səbəb olmuşdur.  Əlbəttə, məsələyə bu prizmadan yanaşmaq o qədər də  düzgün deyil, belə ki, nəqliyyatsız iqtisadiyyatı təsəvvür etmək qeyri-mümkündür.
Karantin elan olunmasından öncə, yaz tarla işlərinin qızğın vaxtında Şirvan düzünün dağlıq şimal  hissəsində - Göyçay,  Ağsu, Kürdəmirin  bəzi təsərrüfat sahələrində olmuş tədqiqatçı  burada gedən yaz-tarla işlərinin gedişi ilə maraqlanmışdır. O bildirmişdir ki, əhalinin kənd təsərrüfatı  məhsulları ilə  təminatında problemlərin olmaması üçün işlər dayandırılmadan, Naizrlər Kabinetinin məlum qərarına uyğun olaraq qoyulmuş tələblər çərçivəsində təşkil edilmiş, əməkçilər  xüsusi geyimlərdə,  maska və əlcəklərdə işlərini davam  etdirirlər. İcra hakimiyyətinin nümayəndələri yerlərdə işlərin gedişinə nəzarət edirlər. Təsərrüfat işlərinə qatılmış bütün işçilərə Nazirlər Kabinetinin müvafiq  qərarları ilə xüsusi icazə vərəqələri paylanmışdır.
Ə.Əliyevin müşahidələrinə görə, adı çəkilən rayonların kənd təsərrüfat sahələrində heç bir geriləmə gözlənilmir  və əhalinin ərzaq təminatında böyük  problemlərin olmasını düşünməyə ciddi səbəb yoxdur.

Эксперт-географ: проблем с продовольствием не возникнет Апр 17, 2020 | 10:04 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В течение периода карантина, объявленного в республике в результате распространения короновируса Covid 19, заведующий отделом Экогеографии Института географии им. акад. Г. Алиева НАНА, доцент Анвар Алиев, сделал некоторые сообщения о текущей ситуации в хозяйствах, а также о некоторых экологических проблемах.
Исследователь с оптимизмом смотрел на ситуацию, искал ее положительные черты, сравнивал плюсы и минусы и пришел к определенным выводам.
По его словам, в связи с карантинными условиями, наряду с появлением значительных проблем в некоторых секторах экономики, особенно в промышленности, приостановка работы большинства производственных площадок оказала положительное влияние на окружающую среду с экологической точки зрения.
В результате резкого сокращения выбросов из стационарных (фабрики, заводы и т. д.) и нестационарных источников (транспортных средств), количество токсичных веществ, выбрасываемых в атмосферу, значительно сократилось.
В Азербайджане автомобили потребляли до 1 279 000 тонн бензола в год.
Представьте, что в данном случае, при наличии на дорогах 50% городских и районных машин,  количество оксидов углерода, азота, альдегидов, сажи и т.д.  выброшенных в атмосферу, на половину сократится и атмосфера очистится.
Кроме того, тяжелые грузовики в стране использовали 827 000 тонн дизельного топлива в год, которое в отличие от бензина, выделяет больше сажи. Временный перерыв в работе крупнотоннажных транспортных средств, выезжающих за рубеж, играет положительную роль в очистке атмосферы.
Так, в результате ослабления работы промышленных предприятий, количество токсичных веществ в атмосфере уменьшилось, что окажет положительное влияние на здоровье человека и укрепит иммунитет человеческого организма.
До объявления карантина, во время пика весенних полевых работ, докладчик посетил некоторые горные районы северной части Ширванской равнины - Гейчай, Агсу, Кюрдамир и поинтересовался ходом весенних полевых работ. Для непрерывных поставок сельскохозяйственной продукции населению работа организована в соответствии с требованиями Кабинета министров. Рабочие продолжают работать в специальной одежде, масках и перчатках.
Представители исполнительской власти следят за ходом работ на местах. Всем работникам, занимающимся экономической деятельностью, были выданы специальные разрешения соответственно решениям Кабинета министров.