“Azərbaycanin şirin su ekosistemləri: Problemlər və gözləntilər” Noy 18, 2020 | 09:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun Respublika qəzetində  ölkənin su təminatı ilə vəziyyətinə aydınlıq gətirən məqaləsi dərc edilib.
“Azərbaycanın şirin su ekosistemləri: problemlər və gözləntilər” adlı məqalədə bu ilin yay-payız aylarında Kür çayında yaranmış vəziyyətlə əlaqədar aparılan tədqiqat işlərinin nəticələri müasir və tarixi aspektdən təhlil edilir, problemin həlli yolları araşdırılır. Suvarma əkinçiliyi tətbiq edilən yeni sahələrin coğrafi cəhətdən kompleks öyrənilməsi əsasında mənimsənilməsini və suvarma normasının ekoloji tələblərə uyğunluğunu, eləcə də iqtisadi səmərəsinin hesablanmasının vacibliyini vurğulayan alim  müasir su idarəçiliyində su ehtiyatları ilə su istifadəçiləri arasındakı münasibətlərin kökündən dəyişdirilməsini zəruri hesab edir.
Şirin su ilə bağlı problemlərin hələ bir müddət davam edəcəyini proqnozlaşdıran akademik bununla əlaqədar iqtisadiyyatın strateji sahələrinin strukturunda dəyişikliyə ehtiyac olduğunu diqqətə çatdırır. Bildirilir ki, qardaş Türkiyənin təcrübəsindən yararlanaraq, respublikamızın intellektual bazası hesabına “elm-bilik” mərkəzlərinin yaradılması ilə daha az şirin su işlədən emaledici sənayenin, xüsusilə yüksək texnologiyaya əsaslanan sahələrin inkişafını sürətləndirmək olar. “Dövlətimizin dəyərli, beynəlxalq səviyyədə rəqabət apara biləcək elmi nəticələr əldə etməsi üçün AMEA institutlarının maddi-texniki bazası müasir standartlara uyğunlaşdırılmalıdır. Sudan istifadə ilə bağlı mədəni-maarifləndirmə işi həmişə aktual olub, indi isə həyati əhəmiyyətli məsələyə çevrilmişdir... Fermerlərin sudan istifadə mədəniyyətlərin yüksəldilməsi üçün icra orqanlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının və mətbuat nümayəndələrinin gücündən istifadə faydalıdır. Suvarma sahəsində qabaqcıl, müasir təcrübəyə malik yerli və xarici ölkə fermerlərinə həsr olunmuş müntəzəm televiziya verilişlərinə ehtiyac vardır”.
Alim həmçinin bildirib ki, hörmətli Prezidentimiz və Ali Бaş Komandanımız cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə düşməndən azad edilmiş  Tərtər çayı üzərindəki Suqovuşan, Araz çayı üzərindəki Xudafərin, Köndələnçaydakı Kaskad su anbarları, bir sıra çaylarımız, vaxtilə qazılmış yüzlərlə  subartezian quyuları, İranla müştərək tikilməsi nəzərdə tutulmuş Qız qalası hidroqovşağı su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi və istifadəsi sahəsində bir dönüş yaradacaqdır.

“Водные экосистемы Азербайджана: проблемы и ожидания” 2020-11-18 21:00:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В республиканской газете была опубликована статья директора Института географии им. академика Х.А. Алиева НАНА, академика Рамиза Мамедова, разъясняющая ситуацию с водоснабжением в стране.
В статье анализируются результаты исследования ситуации на реке Кура летом и осенью текущего года в современной и исторической перспективе, исследуются пути решения проблемы.  Подчеркивая важность освоения новых направлений орошаемого земледелия на основе комплексного географического исследования и соответствия норм орошения экологическим требованиям, а также расчета экономической эффективности, ученый считает необходимым коренным образом изменить отношения между водными ресурсами и водопользователями.
Прогнозируя, что проблемы с пресной водой сохранятся еще какое-то время, академик подчеркнул необходимость изменения структуры стратегических секторов экономики. Отмечается, что, используя опыт братской Турции, можно ускорить развитие перерабатывающей промышленности, использующей меньше пресной воды, особенно отраслей, основывающихся на высокотехнологичных производствах, за счет создания «научно-познавательных» центров на осное интеллектуальной базы нашей республики. «Чтобы наше государство получило ценные научные результаты, которые могли бы конкурировать на международном уровне, необходимо привести материально-техническую базу институтов НАНА в соответствие с современными стандартами. Культурно-просветительская работа по водопользованию всегда была актуальной, но теперь она стала актуальной проблемой. Полезно использовать полномочия исполнительных органов, неправительственных организаций и средств массовой информации для продвижения фермерских культур водопользования. Существует потребность в регулярных телевизионных программах, посвященных местным и иностранным фермерам с передовым, современным опытом в области орошения.
Ученый также сообщил, что Каскадных водохранилищ на реке Кондаланчай, Суговушан на реке Тартар, Худафарин на реке Араз, ряд наших рек, освобожденных под руководством Президента Ильхама Алиева,  вырытые в свое время сотни субартезианские колодцы, Гидроузел башни станут поворотными в оценке и использовании водных ресурсов.