Yeni su anbarlarının inşasında bəzi məsələlər nəzərə alınmalıdır Yan 08, 2021 | 04:01 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirnuh İsmayılov “Yengicə su anbarının reqional ekoloji durumunun nəzəri olaraq texniki əsaslandırılması” mövzusunda keçirilən onlayn iclasda iştirak edib.
Ölkə ərazisində su anbarlarının yaradılması ilə əlaqədar prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020–2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən təşkil edilmiş tədbirdə uyğun nazirlik və müəssisələrin nümayəndələri iştitak edib.
İclasda çıxış edən coğrafiyaçı  mütəxəssis qeyd edib ki, Yengicə su anbarını inşa edərkən  bir neçə məsələni diqqət mərkəzində saxlamaq vacibdir. O deyib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə kənd təsərüfatının inkişafı  üçün külli miqdarda su ehtiyatları tələb olunur.
Yengicə su anbarının Vəndam çayının davamı və Kür çayını su ilə təmin edən qollardan biri olan Göyçaya tökülən Qaraçay üzərində tikildiyini diqqətə çatdıran alim su anbarının tikilməsi ilə əlaqədar Göyçayda suyun azalmasının nəticə  etibarı ilə  Kürün suyun azalmasına səbəb olacağını bildirib. M.İsmayılov Azərbaycanda Kür çayı boyunca uzanan əsas əkinçilik zonalarının suvarılmasında problemlərin yaranmaması, su çatışmazlığından çəkilən əziyyətlərin qarşıdakı illərdə də təkrarlanması üçün Kür çayında axımın, az da olsa, formalaşmasının olduqca vacib olduğunu söyləyib.
O bildirib ki, su anblarının yaradılması artıq suların ilin soyuq dövründə anbarlarda toplanması üçün zəruridir. Lakin qarşıdakı 2-3 il ərzində su çatışmazlığını nəzərə alaraq  Kənd Təsürrüfatı Nazirliyi sudan istifadə zamanı yeni suvarılan sahələrin istifadəyə verilməsini məhdudlaşdırmalı, mövcud sahələrin su ilə optimal təmin olunmasına üstünlük verilməlidir:  “Yengicə su anbarının tikildiyi ərazi Qanıx-Əyriçay vadisinə düşür ki, bu vadi  yeraltı sularla olduqca zəngindir. Çalışmaq lazımdır ki, həmin yeraltı suları  kənd təsərrfatı dövriyyəsinə qoşaraq suvarmada istifadə etmək olsun.

Некоторые вопросы необходимо учитывать при строительстве новых водохранилищ Янв 08, 2021 | 04:01 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Мирнух Исмаилов, заведующий отделом Института географии НАНА им. Акад. Г. Алиева, д.ф.н., доцент, принял участие в онлайн-заседании на тему «Теоретико-техническое обоснование регионального экологического состояния Енгиджинского водохранилища».
Представители соответствующих министерств и предприятий приняли участие в мероприятии, организованном Министерством экономики в соответствии с «Планом действий на 2020-2022 годы по обеспечению эффективного использования водных ресурсов», утвержденным Указом Президента Ильхама Алиева в связи с созданием водохранилищ в стране.
Выступая на встрече, географ отметил, что при строительстве Енгиджинского водохранилища важно обратить внимание на несколько вопросов. По его словам, для развития сельского хозяйства на освобожденных территориях требуется большое количество воды.
Ученый отметил, что водохранилище Енгиджа построено на реке Карачай, являющейся продолжением реки Вендам и одним из притоков реки Куры, и впадающей в реку Гёйчай. Сокращение воды в Гейчае из-за строительства водохранилища приведет к уменьшению воды в Куре. Исмайлов сказал, что для Азербайджана очень важно формирование стока на реке Кура во избежание проблем с орошением основных сельскохозяйственных угодий вдоль реки Кура и проблем в связи с нехваткой воды в предстоящие годы.
По его словам, создание водоемов необходимо для сбора воды в водоемы в холодное время года. Однако, учитывая дефицит воды в ближайшие 2-3 года, Минсельхозу следует ограничить ввод в эксплуатацию новых орошаемых площадей и отдать предпочтение оптимальному водоснабжению существующих территорий: «Район, где строится Енгиджинское водохранилище, очень богат водой. Необходимо попытаться подключить эти грунтовые воды к использованию в сельскохозяйственных целях и использовать их для орошения.