“Qarabağda ekoloji vəziyyət” layihəsi çərçivəsində silsilə tədbirlər keçirilib Okt 25, 2024 | 05:10 / TƏDBİRLƏR
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin (ACC) AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu (Cİ) ilə birgə COP-29-a dair keçirdiyi təbliğat və maarifləndirilməsi işlərinin gücləndirilməsi məqsədilə silsilə tədbirləri davam edir.
“Qarabağda ekoloji vəziyyət” layihəsinin icrasının davamı kimi 21-25 oktyabr tarixlərində Naftalan şəhər məktəbi şagirdlərinin iştirakı ilə fləşmob, şəkil müsabiqəsi və ekoloji səyahət  təşkil edilib.
200 nəfərdən çox müəllim və şagird heyətinin cəlb olunduğu tədbirlər ACC sədri, Cİ-nin şöbə müdiri dosent Mirnuh İsmayılov, aparıcı elmi işçi, dos. Səidə Zeynalova, böyük elmi işçi c.ü.f.d. Gülnar Hacıyeva və elmi işçi Emil Cəbrayılov tərəfindən həyata keçirilib.
İlk olaraq Azərbaycanda baş tutacaq Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Tərəflər Konfransının fləşmobu həyata keçirilib. Şagirdlər bir neçə gün keçirilən məşqdən sonra böyük ruh yüksəkliyi ilə fləşmobda iştirak ediblər.
Növbəti gün “Təbii mühiti qoruyaq” devizi altında şəhərətrafi əraziyə ekotur təşkil edilib. Ətraf mühitin qorunması məqsədilə keçirilən tədbirdə 35-dən çox müəllim və şagird iştirak edib. Şagirdlərə rezin əlcək və tullantılar üçün torbalar paylanıb, ərazi ətrafdakı tullantılardan təmizlənib. Təlimçilərin köməkliyi ilə məktəblilər tökülmüş yarpaqlardan herbari və ekibano düzəldiblər. Səyahət zamanı təlimçilər iştirakçıları ətraf mühitin elementləri haqqında məlumatlandırıblar, son zamanlar Naftalan şəhərində şam ağaclarının qurumasının səbəblərini izah ediblər.
Tədbirlərin sonuncu mərhələsində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və “Qarabağın ekoloji problemləri” mövzusunda şəkil müsabiqəsi  və şagirdlərin əl işlərindən ibarət sərgi keçirilib. Uşaqlar çəıkdikləri rəsmləri şərh ediblər. Qalib olan 15 şagird sertifikat və hədiyyələrlə mükafatlandırılıb.  Rəsm müsabiqəsinin sonunda məktəbli iştirakçılar özlərinin düzəltdikləri COP29-un simvolunu bildirən maketi nümayiş etdiriblər.
Layihə rəhbəri tədbirin sonunda Məktəblilərin ümumi dünyagörüşü və eləcə də ətraf mühitə dair biliklərinin artırılması istiqamətində keçirilən tədbirdə gənclərin iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə vacib rol oynadığını vurğulayaraq, iştirakçıların hər birinə dərin təşəkkürünü bildirib.
Tədbirlər Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyələşdirilməsi hesabına  həyata keçirilib.

В рамках «Года солидарности за зеленый мир» Азербайджанское географическое общество (АСС) в сотрудничестве с Географическим институтом (ГИ) им. акад. Г.Алиева МНО АР продолжает ряд мероприятий в целях усиления пропагандистской и просветительской работы по COP-29.
21-25 октября были организованы флешмоб, фотоконкурс и экологическая поездка с участием школьников города Нафталан в продолжение реализации проекта «Экологическая ситуация в Карабахе».
Мероприятия, в которых приняли участие более 200 преподавателей и студентов, были проведены при содействии председателя АГО, зав. отделом ИГ, доц. Мирнуха Исмаилова, в.н.с., доц. Саиды Зейналовой, ст.н.с., д.ф.г. Гюльнар Гаджиевой и н.с. Эмиля Джабраилова.
Сначала был проведен флешмоб Конференции сторон ООН по изменению климата, которая пройдет в Азербайджане. После нескольких дней обучения студенты с большим энтузиазмом приняли участие во флешмобе.
На следующий день был организован экотур в пригород под девизом «Защитим окружающую среду». В природоохранном мероприятии приняли участие более 35 преподавателей и студентов. Студентам были розданы резиновые перчатки и мешки для мусора; территория была очищена от окружающего мусора. С помощью инструкторов школьники изготовили гербарий и экибану из опавших листьев. В ходе поездки тренеры проинформировали участников об элементах окружающей среды, объяснили причины недавнего высыхания сосен в городе Нафталан.
На последнем этапе мероприятий прошли фотоконкурс и выставка студенческих поделок на темы «Год солидарности за зеленый мир» и «Экологические проблемы Карабаха». Дети комментировали свои рисунки. 15 студентов-победителей были награждены сертификатами и подарками. По окончании конкурса рисунков участники школы показали изготовленный ими макет символа COP29.
В завершение мероприятия руководитель проекта выразил глубокую благодарность каждому из участников, подчеркнув, что молодежь играет важную роль в борьбе с изменением климата на мероприятии, которое проводилось с целью повышения общего кругозора школьников. а также их знаний об окружающей среде.
Мероприятия реализованы при финансировании Агентства государственной поддержки неправительственных организаций.