AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə Rusiya Federal Dövlət Büdcə Ali Təhsil Təşkilatı akademik M.D.Millionşikоv adına Qroznı Dövlət Neft Texniki Universiteti və Dağıstan Federal Tədqiqat Mərkəzi (REA DFTM) arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığa dair imzalanmış memoranduma əsasən Qaraçay və Ataçay hövzələrinə çöl ekspedisiyası həyata keçirilib.
“İqlim dəyişikliyi və artan antropogen təzyiq kontekstində Şimal-Şərqi Qafqazın, Azərbaycan və İranın dağ çayları hövzələrinin geoekoloji vəziyyətinin dinamikası” layihəsi üzrə baş tutan tədbirdə Azərbaycan tərəfindən Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçiləri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları dosentlər Elina Kərimova və İrina Kuçinskaya, şöbə müdiri, aqrar üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmayıl Quliyev iştirak ediblər.
Tədqiqatın məqsədi iqlim dəyişkənliyi və antropogen fəaliyyətin intensivləşməsi fonunda Xəzər dənizi hövzəsinin orta və kiçik çaylarının hövzələrində landşaftların geoekoloji vəziyyətindəki dəyişiklikləri müəyyən etməkdir. İşə Qaraçay və Ataçay hövzələrinin birgə kompleks tədqiqi daxildir.
Azərbaycanlı mütəxəssislər çöl tədqiqatları zamanı rusiyalı həmkarlarını regionun fiziki, coğrafi, ekoloji, sosial-iqtisadi xüsusiyyətləri haqqında məlumatlandırıblar.
Seçilmiş sahələrdən götürülmüş torpaq, bitki və su nümunələri növbəti mərhələdə Azərbaycanın və Rusiyanın elmi laboratoriyalarında analiz ediləcək.

Организована экспедиция в бассейны рек Карачай и Атачай Ноя 01, 2024 | 10:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Согласно меморандуму о сотрудничестве в области науки и образования, подписанному между Институтом географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Грозненским государственным нефтяным техническим университетом имени академика М.Д. Миллионщикова Российского федерального государственного бюджетного учреждения высшего образования и Дагестанским федеральным исследовательским центром (ДФИЦ РАН) проведена полевая экспедиция в бассейны рек Гарачай и Атачай.
На мероприятии, проводимом в рамках проекта «Динамика геоэкологической ситуации бассейнов горных рек Северо-Восточного Кавказа, Азербайджана и Ирана в условиях изменения климата и усиления антропогенной нагрузки», приняли участие ведущие научные сотрудники Института географии из Азербайджана, доктора философии по географии, доценты Элина Каримова и Ирина Кучинская, заведующий отделом, доцент,  доктор философии по аграрным наукам Исмаил Гулиев.
Цель исследования – определить изменения геоэкологического состояния ландшафтов в бассейнах средних и малых рек бассейна Каспийского моря на фоне изменения климата и активизации антропогенной деятельности. Работа включает совместное комплексное исследование бассейнов рек Карачай и Атачай.
В ходе полевых исследований азербайджанские специалисты проинформировали своих российских коллег о физико-географических, экологических, социально-экономических характеристиках региона.
На следующем этапе пробы почвы, растений и воды, взятые с выбранных территорий, будут проанализированы в научных лабораториях Азербайджана и России.