Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Anım Gününə həsr edilmiş “Vətən bağı al-əlvandır, var içində xarı bülbül” adlı yığıncaq keçirilib.
İclas iştirakçıları Qarabağ şəhidlərinin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdikdən sonra mövzuya uyğun nümayiş etdirilən qısametrajlı filmi izləyiblər.
Anım Gününün əhəmiyyəti haqqında çıxış edən İnstitutun baş direktoru v.i.e. coğrafiya üzrə fəlsəfə doktor dosent Zaur İmrani xatırladıb ki, bugünkü yığıncaq Coğrafiya İnstitutunun Anım günü münasibətilə təşkil etdiyi üçüncü tədbirdir. O bildirib ki, 27 sentyabr hər birimizin yaddaşına yalnız bir tarix kimi deyil, həm də böyük Vətən sevgisinin, xalqımızın şəhidlik mərtəbəsinin, qəhrəmanlığının rəmzi kimi həkk olunub. Bu gün biz şəhidlərimizi təkcə yaddaşımızda deyil, həm də gündəlik işimizdə, gələcəyə baxışımızda yaşadırıq. Xalq öz qəhrəmanlarını unutmadıqca güclü olur. Onların həyatı, fədakarlığı və vətənə bağlılığı gələcək nəsillər üçün bir örnəkdir.
İnstitut rəhbəri onu da diqqətə çatdırıb ki, 30 ildən artıq işğal altında qalmış torpaqlarımıza gedə bilməyən alimlərimiz indi artıq mütəmadi olaraq həmin ərazilərə səfər edərək araşdırmalar aparır, monitorinqlər keçirir, tədqiqat işlərini genişləndirirlər.
Tədbirdə iştirak edən Milli Məclisin deputatı, tarix elmləri doktoru Vasif Qafarov “Keçmişdən gələcəyə: tarixə baxış” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib”, xalqımızın keçdiyi çətin və şərəfli yollardan, yaddaşımızda iz buraxan hadisələrdən söz açıb, gələcək nəsillər üçün bu təcrübənin böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
İnstitut əməkdaşları – şöbə müdiri c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev və Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı da çıxış edərək mövzu ətrafında fikirlərini bildiriblər.

День памяти: «Сад родной земли цветущий, в нём соловей поёт». 2025-09-25 12:32:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии имени акад. Г. Алиева МНО состоялась встреча, посвященная Дню памяти, под названием «Сад родины цветущий, в нем соловей поет».
Участники встречи почтили минутой молчания память карабахских шехидов, а затем посмотрели короткометражный фильм на эту тему.
Говоря о важности Дня памяти, и.о. генерального директора Института, д.ф.г., доцент Заур Имрани напомнил, что сегодняшняя встреча – уже третье мероприятие, организованное Институтом географии в честь Дня памяти. Он сказал, что 27 сентября запечатлено в памяти каждого из нас не только как дата, но и как символ великой любви к Родине, мученичества и героизма нашего народа. Сегодня мы храним память о наших шехидах не только в памяти, но и в нашей повседневной работе, в нашем видении будущего. Народ становится сильнее, пока не забывает своих героев. Их жизнь, жертвенность и преданность Родине – пример для будущих поколений.
Руководитель института также отметил, что наши учёные, которые более 30 лет не имели возможности посещать оккупированные земли, теперь регулярно посещают эти территории, проводят исследования, мониторинги и расширяют свою исследовательскую деятельность.
Участвующий в мероприятии депутат Милли Меджлиса, д.и.н. Васиф Гафаров выступил с докладом на тему «Из прошлого в будущее: взгляд на историю», рассказал о непростых и славных путях, пройденных нашим народом, о событиях, оставивших след в нашей памяти, и подчеркнул, что этот опыт имеет большое значение для будущих поколений.