Beynəlxalq Coğrafiya Olimpiadasına (IGeO) hazırlıq çərçivəsində həyata keçirilən ixtisaslaşmış dərslər ölkəmizdə coğrafiya sahəsində istedadlı şagirdlərin beynəlxalq səviyyədə rəqabət qabiliyyətinin artırılması istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü şəkildə davam etdirilir. Hazırlıq prosesi AR ETN Coğrafiya İnstitutunun dəstəyi ilə təşkil olunur.
Layihə müddətində coğrafiya üzrə mütəxəssislərin cəlb olunması planına uyğun olaraq, bu dəfə Coğrafiya İnstitutunun Geomorfologiya və təbii risklər laboratoriyasının elmi işçiləri – böyük elmi işçi Samirə Abuşova və elmi işçi Şəhla İsmayılova şagirdlərlə görüşərək öz sahələri üzrə olimpiadada xüsusi diqqət yetirilməli məqamlar barədə ətraflı məlumat veriblər.
Hazırlıq dərslərində dövlət və özəl məktəblərin 7–11-ci siniflərində təhsil alan, 12 yaşdan yuxarı, Azərbaycan, rus və ingilis bölmələrindən olan şagirdlər iştirak edirlər. Dərslər beynəlxalq coğrafiya proqramına uyğun olaraq əsasən ingilis dilində aparılır, zərurət olduqda isə Azərbaycan və rus dillərində əlavə izahlar verilir. Şagirdlər dərslərə həm ARTİ Olimpiada Mərkəzində əyani formada, həm də regionlardan onlayn şəkildə qoşularaq iştirak edirlər.
Hazırlıq prosesi beynəlxalq coğrafiya kurikulumu əsasında, olimpiada yönümlü metodologiya ilə təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi ölkə üzrə coğrafiya fənni üzrə istedadlı şagirdləri bir araya gətirmək, onların nəzəri bilik və praktik bacarıqlarını inkişaf etdirmək, perspektivli iştirakçıları müəyyənləşdirmək və beynəlxalq coğrafiya olimpiadalarına sistemli hazırlıq təmin etməkdir.
Növbəti Avropa Coğrafiya Olimpiadasının Bolqarıstanda, International Geography Olympiad-nın isə Türkiyədə keçirilməsi nəzərdə tutulur. Ölkəmizi təmsil edəcək komandaların hər biri üçün həm yuxarı yaş qrupu (16–19 yaş), həm də aşağı yaş qrupu (12–15 yaş) üzrə 4 nəfərdən ibarət heyətin formalaşdırılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, International Geography Olympiad International Geographical Union (IGU) himayəsi altında 1996-cı ildən etibarən təşkil olunur. Bu nüfuzlu olimpiadada dünyanın ən güclü 16–19 yaşlı şagirdləri iştirak edir və onların bilik səviyyələri beynəlxalq meyarlar əsasında qiymətləndirilir.
Beynəlxalq fənn olimpiadalarının iştirakçı və qalibləri gələcək təhsil mərhələlərində mühüm üstünlüklər əldə edirlər. Dünyanın aparıcı ali təhsil müəssisələri reytinqlərini qorumaq və yüksəltmək məqsədilə olimpiada iştirakçı və qaliblərini tam təqaüd və ya qrant əsasında qəbul etməyə xüsusi maraq göstərirlər. İndiyədək bir çox məzunlarımız bu imkanlardan yararlanaraq nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrinə qəbul olunmuşdur.
Layihənin rəhbəri Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, 8 nömrəli tam orta məktəbin coğrafiya müəllimi Yaşar Seyidəliyevdir. Hazırlıq dərsləri şagirdlər üçün ödənişsiz əsaslarla təşkil olunur və layihə müddətində hər şənbə günü ARTİ Olimpiada Mərkəzində keçirilir.

В рамках подготовки к Международной географической олимпиаде (IGeO) специализированные занятия, направленные на повышение международной конкурентоспособности одарённых школьников в области географии, последовательно и целенаправленно продолжаются в нашей стране. Подготовительный процесс организован при поддержке Института географии.
В соответствии с планом привлечения специалистов по географии в рамках проекта, на этот раз с учащимися встретились научные сотрудники лаборатории геоморфологии и природных рисков Института географии — старший научный сотрудник Самира Абушова и научный сотрудник Шахла Исмаилова, которые подробно рассказали о ключевых аспектах своих направлений, на которые следует обратить особое внимание при подготовке к олимпиаде.
В подготовительных занятиях участвуют учащиеся государственных и частных школ, обучающиеся в 7–11 классах, старше 12 лет, из азербайджанского, русского и английского отделений. Занятия проводятся в основном на английском языке в соответствии с международной географической программой, при необходимости даются дополнительные пояснения на азербайджанском и русском языках. Учащиеся посещают занятия очно в Олимпиадном центре АРТИ, а также подключаются онлайн из регионов.
Процесс подготовки организован на основе международного географического куррикулума с использованием олимпиадно-ориентированной методологии. Основная цель проекта — объединить талантливых школьников со всей страны по предмету «география», развить их теоретические знания и практические навыки, выявить перспективных участников и обеспечить системную подготовку к международным географическим олимпиадам.
Следующая Европейская географическая олимпиада планируется к проведению в Болгарии, а International Geography Olympiad — в Турции. Для представления нашей страны планируется сформировать команды по 4 человека в каждой возрастной категории: старшей (16–19 лет) и младшей (12–15 лет).
Отметим, что International Geography Olympiad проводится под эгидой Международного географического союза (IGU) с 1996 года. В этой престижной олимпиаде участвуют сильнейшие школьники мира в возрасте 16–19 лет, а уровень их знаний оценивается по международным стандартам.
Участники и победители международных предметных олимпиад получают значительные преимущества на следующих этапах обучения. Ведущие университеты мира, стремясь сохранить и повысить свои рейтинги, проявляют особый интерес к приёму олимпиадников на полное обучение по стипендиям или грантам. Многие наши выпускники уже воспользовались этими возможностями и поступили в престижные зарубежные вузы.
Руководителем проекта является учитель географии средней школы № 8 Нəsими района города Баку Яшар Сеидалиев. Подготовительные занятия проводятся для школьников на бесплатной основе и проходят каждую субботу в Олимпиадном центре АРТИ.